Microsoft Yeni Game Pass Oyunlarını Duyurdu

Sıradaki içerik:

Microsoft Yeni Game Pass Oyunlarını Duyurdu

e
sv

Wonder Uzunluk Anniversary Collection – İnceleme

104 okunma — 26 Ocak 2023 12:36

Geçen sene Temmuz sayısında öteki bir Wonder Uzunluk toplama paketi olan Wonder Uzunluk Collection’ı incelemiştim. Diğer dediğime de bakmayın bu ortada, tekrar Bliss Brain tarafından yapılan lakin rastgele bir açıklama olmadan serinin birtakım oyunlarını içermeyen garip bir toplama paketiydi. Hatta o incelemede yıl sonunda çıkacak olan Anniversary Collection’ı beklemeyi önermiştim. İşte o yılın da sonu geldi ve Anniversary karşımızda.

Wonder Uzunluk birisi çağdaş devirde çıkmış (2018) olmak üzere toplamda 7 ana oyundan oluşan bir seri. Anniversary Collection ise klasik devirde çıkan 6 ana oyunun tamamını ve bu oyunların neredeyse tüm sürümlerini de içeriyor (Neden “Neredeyse” dediğime daha sonra değineceğiz). Oyunların farklı sürümlerini sayarsak toplamda 21 oyun içeren koca bir paket yani. Temmuz ayında yazdığım incelemede bahsettiğim oyunlara burada tekrar değinmek istemiyorum müsaadenizle. Hazır tüm mecmua arşivini de fiyatsız paylaşmışken basitçe erişebilirsiniz. Direkt evvelki incelemeyi okumak isteyenleri ise şuraya alayım:

  • Wonder Uzunluk Collection – İnceleme

Geçen yıl çıkan paketteki en büyük eksiklik Wonder Uzunluk 3: Dragon’s Trap oyunuydu. Dragon’s Trap farklı yeteneklere sahip ejderha, yılan, aslan, fare üzere hayvanlara dönüşebildiğimiz klasik bir metroidvania. Lakin metroidvania tipinin 2000’lere hakikat şahlandığını düşünürsek 8-bit periyotta bu kadar başarılı ve bu kadar biçim sahibi bir oyun yapabilmek hakikaten inanılmaz bir iş. Anime-vari çizim şekli, başarılı müzikleri, içerdiği RPG elementleri, farklı yeteneklerle keşfedilmeyi bekleyen dünyası derken yalnızca paketin değil, 8-bit tarihinin de gelmiş geçmiş en âlâ oyunlarından biri Dragon’s Trap. Yakın tarihte epey başarılı bir remake’i de çıkmıştı hatırlarsanız.

Geçen yılki pakette yer almayan bir öbür ana oyun ise Wonder Uzunluk 3: Monster Lair idi. Bu oyun ise oynanış açısından serinin öteki oyunlarından büsbütün farklı yere sahip bir shooter. Her kısmın birinci kısmında otomatik ilerleyen bir ekranda platform öğelerini aşmaya çalışıyor, tıpkı vakitte da farklı ateş modellerine sahip güçlendirmeler kullanarak düşmanları da yok etmeye çalışıyorsunuz. Kısımların ikinci kısmı ise Gradius, R-Type üslubu uçarak ilerlediğiniz bir shooter’a dönüşüyor ve bu kısımların sonunda da bir boss bekliyor bizi. Shooter cinsinden genel olarak çok hazzetmesem da Monster Lair’dan keyif aldığımı belirtmeliyim.

Hatırlarsanız pakette 6 ana oyunun neredeyse tüm sürümlerinin yer aldığını belirtmiştim. Neredeyse dememin sebebi ise şu, pakette yer alan sürümler Arcade ve Sega konsollarına çıkan sürümler. Oyunların PC Engine’e çıkan sürümleri ya da lokalize edilerek değiştirilen Famicom versiyonları (Saiyuuki World) pakette yer almıyor. Büyük ihtimalle lisans sorunlarından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ama oyunların bilhassa yalnızca Japonya’ya çıkan, günümüz standartları için de oldukça ilkel sayılabilecek SG-1000 ve Mark III versiyonlarını denemekten bir retro sever olarak büyük keyif aldım. Serinin vakit içindeki evrimini ve Sega Game Gear üzere el konsolu sürümlerini bile denemek, sürümlerin ortasındaki farkları deneyim edebilmek çok beğenilen olmuş. Toplama paketi dediğin de tam olarak bu türlü olmalı esasen.

Paketteki güçlü oyun sayısının yanı sıra galeri de epey genişletilmiş. Her oyunun bütün bölgeler için ön-arka kutu fotoğrafları, kitapçıkları, resmi çizim galerileri, kimi oyunlar için de tasarım dokümanları eklenmiş ki geçen yılki pakette yer alan galeri bayağı özensizdi. Kalanı ise standart bir toplama paketinden beklediğiniz biçimde: İstediğiniz an kayıt alabilme, ileri – geri sarabilme, ekran filtreleri üzere artık aşina olduğunuz geliştirmeler.

Geçen yılki toplama paketi (amma da çok geçen sene dedik yahu) emülatörden hallice bir durumdaydı ancak Anniversary Collection hakikaten de serinin geçmişine hürmet duyan bir iş olmuş. Yeniden yakın devirde çıkan TMNT Collection üzere başarılı ve yasal emülatör olmaktan fazlasını başaran bu üslup toplama paketleri beni nitekim çok memnun ediyor. Bilhassa oyunların neredeyse tüm sürümlerini içermesi serinin tarihine adım adım şahit olabilmek ismine çok hakikat bir iş olmuş. Seriye başlamak, ya da benim üzere anılarınızı tazelemek için şu an en yeterli formül elbet Anniversary Collection. Yalnızca Dragon’s Trap ve Monster World IV oyunları için bile alınır.

Kaynak: Oyun Gezer
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli