Oyunlarda Hile Programı Nasıl Yazılır ?

Sıradaki içerik:

Oyunlarda Hile Programı Nasıl Yazılır ?

e
sv

Aort Ko (AoCoA)arktasyonu

52 okunma — 28 Ocak 2023 07:40
Aort koarktasyonu (AoCoA); doğumda oluşan bir kalp kusurudur. Aortun olması gerekenden daha dar olduğunu gösterir. Aort; oksijenden zengin kanı, sol ventrikülden vücuda

Aort koarktasyonu (AoCoA); doğumda oluşan bir kalp kusurudur. Aortun olması gerekenden daha dar olduğunu gösterir. Aort; oksijenden zengin kanı, sol ventrikülden vücuda taşıyan büyük arterdir ve bu daralma, vücuda daha az oksijen bakımından zengin kanın gönderilmesi anlamına gelir.

Daralma miktarı değişkenlik gösterir. Semptomlar erken yaşta görülür. Bazı durumlarda bebeklik durumunda görülür. Okul çağın ya da genç yaşa kadar görülmeyebilir. Bebeklerde COA, okul çağındaki çocuk ya da gençlerde teşhis edilebilir.

Erkek çocuklarda daha sık görülen bu hastalık; aile üyelerinde olması durumunda, bu hastalığı daha riskli hale getirir. Turner sendromu gibi genetik sendromlarda, daha sık görülür.

Çocuklarda Aort Koarktasyon Sebebi Nedir?

Çoğunlukla bilinen bir nedeni yoktur. Doğumda oluşan bazı kalp kusurlarının genetikle ilişkisi bulunur. Bu belirli ailelerde daha sık görüldüklerini anlamını taşır. Sol taraflı kalp obstrüktif lezyon öyküsü olan ailelerde risk artışı görülür.

Aort Koarktasyonun Belirtileri Nelerdir?

Şiddetli Aort Koarktasyonu (AoCoA) vakalarında; aort semptomlarının koarktasyonu, yaşamın ilk birkaç günü içinde ortaya çıkar. Aort ne kadar daralırsa, semptomların şiddeti de o kadar artacaktır.

 • Yorucu ya da hızlı nefes almak
 • Zayıf femoral arter nabzı
 • Ağır şekilde terleme
 • Büyümede zayıflık
 • Soluk ya da gri görünüm
 • Kalp üfürümü

Aort daralması daha hafifse; aort semptomlarının koarktasyonu, çocuk daha büyük olana ya da bir yetişkin olana kadar görülmeyebilir. Böyle bir durumda semptomlar değişir.

 • Yüksek tansiyon
 • Burun kanaması
 • Bayılma ve baş dönmesi
 • Bacak ve baş ağrısı
 • Kalp hırıltısı
 • Egzersiz yaparken güçlük
 • Soğuk ayak ve bacaklar

Şiddetli göğüs ağrısı, bayılma, ani nefes darlığı ya da açıklanamayan yüksek tansiyon gibi durumlar söz konusu olduğunda; en kısa zamanda, teşhis için doktora gidilmelidir.

Aort Koarktasyonunda Komplikasyonlar Nelerdir?

Tedavi edilmeyen bir Aort Koarktasyonu (AoCoA) durumunda, çeşitli komplikasyonlar oluşur. Bebeklerde kalp yetmezliği ve ölüme kadar gidebilir. Yüksek tansiyon, uzun vadede görülen ve en sık rastlanan komplikasyondur.

Diğer komplikasyonlar arasında;

 • Beyinde zayıflayan ya da şişen bir arter (beyin anevrizması)
 • Beyinde kanama
 • Aort yırtılması (diseksiyon)
 • Erken koroner arter hastalığı

Aortun koarktasyonu için ömür boyu takip yapılması ve ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir. Bu hastalık önlenemez ve çoğunlukla doğumda oluşur. Bunun yanında siz ya da çocuğunuzda Turner sendromu, biküspid aort kapağı ya da başka bir kalp kusuru bulunuyorsa, aort daralması riski artar.

Aort Koarktasyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Aort Koarktasyonu (AoCoA) belirti ya da semptomları için, kalp problemleri teşhisinde uzmanlaşmış bir kardiyoloğa başvurulur. Kardiyolog; kalbi dinler, nabız atışlarını hisseder ve kan basıncını kontrol eder.

Ekokardiyogram ve göğüs röntgeni, manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi gibi tarama testleri istenebilir. COA hızlı şekilde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Yüksek tansiyona sebep olduğu gibi, kalbin büyümesine de yol açar.

Bunun yanında ölümcül olabilecek aort diseksiyonu ya da yırtılmasına sebep olabilir. Şiddetli koarktasyonlar, çoğunlukla doğumdan kısa süre sonra görülür ve ameliyatla onarımı yapılır.

Aort Koarktasyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Aort Koarktasyonu (AoCoA), çoğunlukla ameliyat ya da farklı prosedürlerle onarılır. Koarktasyonu düzeltmenin en sık kullanılan yollarından biri; dar bölümü çıkarmak ve aourtun iki ucunu yeniden bağlamak şeklindedir.

Çoğu durumda balon anjiyoplasti olarak adlandırılan balon genişletme ameliyatı gerçekleştirilir. Bu işlem; bacaktaki kan damarına küçük balon yerleştirilerek, dar alan üzerinden, aorta kadar, çok ince bir tel geçirilmesiyle gerçekleştirilir.

Balon şişirilir ve dar alan genişletilir. Daha sonra balon kaldırılır sonrasında alanı açık tutmak için stent yerleştirilir.

Çocuğun Aort Koarktasyonu ile Yaşamasına Nasıl Yardımcı olunabilir?

COA’lı çocukların kusurunun düzeltilmesi gerekir. Bazı bebekler, işlem öncesi çok hasta olur ve yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyulur. Bazı durumlarda, çocuğun acil onarıma ihtiyacı oluşabilir.

Semptomları az olan çocuklarda planlı onarımlar yapılır. Çoğu COA’lı çocuk, sağlıklı bir hayat sürer. Aktivite seviyeleri, iştah ve büyümeleri, zamanla normalleşir. Onarım sonrası çocuklar; ameliyat ya da diş işlemleri gibi prosedürlerde; enfeksiyonun önlenebilmesi için, antibiyotik almasını önerebilir.

Çocuğun büyümesiyle aort daralması yeniden yaşanabilir. Böyle bir durumda balon prosedürü ya da ameliyat gerçekleştirilir. Bu sürede kan basıncının kontrol altında tutulması da önemlidir. Aort Koarktasyon onarımı sonrasında, çocuğun kan basıncında yükselme olabilir. Kan basıncını düşürmek için, ilaç kullanılabilir.

Çocuğun pediatrik ya da yetişkin doğuştan kalp bakımı sunan merkezlerde, ömür boyu düzenli takibe alınması gerekir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli