Aort Stenozu (AS)

Sıradaki içerik:

Aort Stenozu (AS)

e
sv

Atriyal Septal Defekt (ASD)

59 okunma — 28 Ocak 2023 07:43
Kalbin iki üst odası olan kulakçık arasındaki duvarda oluşan delik olan Atriyal Septal Defekt (ASD), doğuştan oluşan bir durumdur.

Kalbin iki üst odası olan kulakçık arasındaki duvarda oluşan delik olan Atriyal Septal Defekt (ASD), doğuştan oluşan bir durumdur. Küçük kusurların tesadüfen bulunmasının yanında, asla bir soruna neden olmaz.

Bebeklik ya da erken çocukluk döneminde bazı küçük atriyal septal kusurlar kapanır. Delik, akciğerlerden akan kan miktarını artıracaktır. Büyük ve uzun süreli devam eden ASD, kalbe ve akciğerlere zarar verebilir. Komplikasyonları önlemek için, atriyal septal kusurların onarılması adına ameliyat gerekir.

Atriyal Septal Defekt Semptomları Nelerdir?

ASD, kalbin fetal gelişimi esnasında meydana gelir. Kalp, duvarları ve odaları olacak bölümlere ayrılan büyük bir tüpten gelişir. Bu işlem esnasında bir sorun oluştuğunda, sol atriyumu sağ atriumdan ayıran bir delik oluşabilir.

ASD kusurlarıyla doğan birçok bebekte, hiçbir belirti ya da semptom olmaz. Belirti ya da semptomlar oluştuğunda, en yaygın şekilde olan, kalp atışı sırasında duyulan ekstra ya da alışılmayan bir ses olan kalp üfürümü oluşur.

 • Yorgunluk
 • Fiziksel aktivite esnasında kolayca yorulma
 • Nefes darlığı
 • Kalp çarpıntısı
 • Akciğerlerde kan ve sıvı birikmesi
 • Ayaklar, ayak bilek ve bacaklar sıvı birikmesi

Büyük Atriyal Septal Defekt onarılmadığında; kalbin sağ tarafına ekstra kan akışı, kalp ve akciğerlere zarar verir. Kalp yetmezliği oluşabilir. Bu yetişkinliğe kadar gerçekleşmez.

Atriyal Septal Defektlerde Uzun Vadede Hangi Etkileri Gösterir?

Normalde kalbin sağ tarafı, oksijen bakımında düşük olan kanı, akciğerlere pompalar. Bu esnada kalbin sol tarafı, oksijenden zengin kanı vücuda pompalar. ASD 2 cm’den büyük olduğunda bazı riskler de ortaya çıkar.

 • Kalp yetmezliğine neden olan sağ kalp büyümesi
 • Atriyal fibrilasyon ya da atriyal çarpıntı dahil anormal kalp ritimleri
 • Pulmoner hipertansiyon
 • Büyümüş kalbin neden olduğu sızıntı yapan triküspit ve mitral kapakçıklar

ASD’li 40 yaş üstü tüm hastaların % 50 ila %60’ı, anormal kalp ritimlerinden etkilenir. Bir ASD yanında şiddetli pulmoner hipertansiyon; kan akışının tersine dönmesine neden olurken, kandaki oksijen seviyesi düşer ve Eisenmenger sendromu oluşabilir.

Atriyal Septal Defekt Nedenleri Nelerdir?

Doğuştan kalp kusurların birçoğu, genetik ve annenin hamileyken alkol ya da uyuşturucu kullanımı gibi faktörler yanında; diyabet, lupus ve kızamıkçık gibi hastalıkların bir kombinasyonundan oluşur.

Doğuştan kalp sorunlarının %10’u belirli genetik kusurlardan meydana gelir. Atriyal Septal Defekt (ASD); en yaygın konjenital kalp defekti türüdür olmakla beraber kız çocuklarda erkek çocuklardan daha yaygın görülür.

Atriyal Septal Defekt Nasıl Teşhis Edilir?

Atriyal Septumda bir delik olduğu düşünülen bir kalp üfürümü duyulduğunda bir doktor, çocuk ya da gençlerde, kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisinde uzmanlaşan pediatrik kardiyolog tarafından kontrol edilir.

 • Göğüs röntgeni: kalp ve çevresindeki organların görüntüsü içindir.
 • Elektrokardiyogram EKG: kalbin elektriksel aktivitesinin kaydını alır.
 • Ekokardiyogram (EKO): kalp ve odacıklardan kan akışının resmi. Bu aynı zamanda OSB’nin teşhis edilmesinde kullanılan ilk araçlardan bir tanesidir.

Tüm bu testlerden sonra, pediatrik kardiyolog, hangi tür tedavinin gerekli olduğunu belirleyerek, tedaviye başlar.

Atriyal Septal Defekt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuğun yaş ve kusur büyüklüğüne, konumuna ve ciddiyetine bağlı olarak tedavi şekli değişir. Çok küçük Atriyal Septal Defekt (ASD) için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmayabilir. Ancak kardiyolog gözlem için, takip ziyaretleri gerekir.

Cerrahi olmayan tedaviler:

Sekundum ASD’ye sahip çoğu hasta için perkutan yani cerrahi olmayan tedavi uygulanır. Farklı bir ASD türü varsa ya da sekundum ASD’nin anatomisi peruktan kapatmaya uygun olmadığında, ameliyat gerekebilir.

Bu tür bir onarımda, deliğin kapatılması için bir cihaz kullanılır. Cihaz katater denilen uzun ve ince bir tüp kullanılarak yerine yerleştirilir. Cihaz, kasıktaki bir damardan, kalbe yönlendirilen katatere takılır. Cihazın kataterden ayrılmasında açılır ve delik kapanır.

Cerrahi tedaviler:

Büyük Sekundum ASD’leri ya da diğer ASD türlerini onarmak için ameliyat gerçekleştirmek gerekebilir. Bu durumda robotik ya da küçük kesiler yapılabilir. Cerrahi onarım, çoğunlukla ASD’yi kapatmak için doku yaması kullanmayı kapsar.

Doku çoğunlukla kendi kalp zarından gelir. Bazı sekundum ASD’ler, yalnızca dikişlerle cerrahi olarak da kapatılabilir.

Atriyal Septal Defekt (ASD) takip ziyaretleri normalde 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık periyotlarla gerçekleştirir. Sonrasında yılda 1 kere kontrole gidilir. Cerrahi ameliyat sonrasında, aktivite kısıtlamaları yapılabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli