Kalp Hastalığına Odaklı Yaşam Biçimi

Sıradaki içerik:

Kalp Hastalığına Odaklı Yaşam Biçimi

e
sv

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

49 okunma — 28 Ocak 2023 10:47
Her 100 çocuktan birinde kalp problemi bulunuyor. Buna kalp kusuru ya da doğuştan kalp hastalığı da denir. Çoğunlukla ameliyatla, ilaçla ya da diğer tıbbi prosedürler ile tedavi edilebilir.

Her 100 çocuktan birinde kalp problemi bulunuyor. Buna kalp kusuru ya da doğuştan kalp hastalığı da denir. Çoğunlukla ameliyatla, ilaçla ya da diğer tıbbi prosedürler ile tedavi edilebilir.

Kalp problemlerine yönelik çoğu test; hızlı, basit ve ağrısız gerçekleştirilir. Çoğu kalp kusurunda belirti yoktur ve çocuklar sağlıklı görünür. Ancak yine de kalp krizi belirtileri nelerdir? Bu konuda ne yapılmalı ve ne zaman doktora başvurulmalıdır konusunda titiz davranmak gerekir.

Yaygın semptomlar arasında;

 • Dudak çevresinde mavimsi renk (siyanoz)
 • Zayıf büyüme
 • Soluk ten
 • Yorgunluk
 • Nefes darlığı
 • Beslenmede zorluk

Bu belirtiler, vücuda oksijenin az gelmesinden kaynaklanır. Örneğin yeni yürümeye başlayan çocuk, aritmi gösterebilir. Senkop yani bayılma, yeni yürümeye başlayan çocuklarda daha az yaygındır ve nadir olarak ortaya çıkar.

Bebeklerde Kalp Problemlerinin Semptomları Nelerdir?

Kalp problemlerine işaret eden birçok yaygın semptom bulunur. Çoğu semptom, bu sorunları yaşayan çocuklarda görülmez. Örneğin bazı çocuklarda doğal şekilde terleme vardır ve uyurken terleme görülebilir.

 • Beslenirken nefes nefese kalmak
 • Dil ve diş etlerinde mavileşme
 • Bayılma

Baş dönmesi çocuğun yeterince sıvı almadığına işarettir. Eğer bu sorunlardan birini çocuğunuzda görüyorsanız, hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Doktor kalbini dinler ve tam bir tıbbi değerlendirme yaparak, pediatrik kardiyolog ile iletişime geçme durumu oluşabilir.

Kalbi Hangi Durumlar Etkiler?

Çoğunlukla göğüs ağrısı kalple ilgili olmamakla birlikte göz ardı edilmemelidir. Kalp krizi belirtileri nelerdir ya da göğüs ağrısı neden var gibi sorular sorgulanmalıdır. Çocuklarda göğüs ağrısı %2’den az bir oranla kalp rahatsızlığıyla ilgilidir.

 • Koroner arter hastalığı: Çocukta koroner arter hastalığına bağlı göğüs ağrısı oluşabilir. Göğüste gerginlik ya da basınç görülebilir. Fiziksel aktivite sonrası, koroner arter hastalığı nüksedebilir.
 • Miyokardit ve perikardit: Viral ya da bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Miyokardit çocuğun viral bir enfeksiyondan hastalanmasıyla oluşabilir. Perikardit ise; sol omza kadar devam eden, keskin göğüs ağrısına sebep olur.
 • Kalpte doğuştan anomaliler: Kalple ilgili doğuştan rahatsızlıklar, erken dönemde teşhis edilebilir. Aort koarktasyonu, Eisenmenger sendromu, pulmoner kapak darlığı, doğuştan kalp rahatsızlıklarını büyük ölçüde değiştirir ve farklı semptomlar gösterir.

Çocuğun göğüs ağrısı; boyna, omza, kola ve sırta yayılan ağrı ile oluşuyorsa, kalple ilgili olabilir. Çocukta baş dönmesi ya da bayılma, değişen nabız ya da kan basıncı, kalple ilgili olabilir.

Kalp Sorunları Çocukları Nasıl Etkiler?

Doğuştan kalp hastalığı olan çocuklar ve yetişkinlerin, daha fazla sorun geliştirme riski bulunur. Bu yüzden kalp krizi belirtileri nelerdir? Nelere dikkat edilmelidir konusunda bilgili olmak gerekir.

Ciddi konjenital kalp hastalığı olan çocuklarda gelişim biraz gecikir. Yürüme ve konuşmaya başlaması biraz daha uzun sürede gerçekleşebilir. Fiziksel koordinasyonla ilgili yaşam boyu sorunlar oluşabilir.

Öğrenme zorlukları;

 • Zayıf bellek
 • Dili kullanarak kendilerini ifade etme sorunları
 • Başkalarının dilini anlama sorunları
 • Zayıf dürtü kontrolü
 • Zayıf planlama yetenekleri
 • Konsantrasyon bozukluğu

Tüm bu sorunlar; çocuğun daha sonraki yaşamında, sosyal etkileşim ve davranış sorunlarını yaşayabileceği sorunlardır.

Çocuklarda Kalp Ritmi Sorunları Nelere Sebep Olur?

Doğuştan kalp hastalığı olan çocuklar, farklı tipte kalp ritmi problemleri yaşar. Bunlar atriyal aritmi ya da ventriküler aritmi ile kalbin tepesinden gelir. Dinlenirken normal kalp atışı hızı 60-100 arasındadır. Böyle bir durumda kalp ya çok yavaş atar ve bu kalp pili gerektirebilir ya da ilaç gerektirecek kadar, çok hızlı atabilir.

Ritim problemlerinin durdurulması için kalbe elektrik şoku vermek, implante edilebilir bir kardiyoerter defibrilatör olabilir. Bu durum nadiren de olsa çocuklarda da görülür. Kalbin tepesinden gelen ve yaşla birlikte daha da yaygınlaşan atriyal fibrilasyon ve atriyal çarpıntı olmak üzere, iki hızlı ritim bulunur.

Ani Kalp Ölümü Oluşabilir mi?

Kalp krizi belirtileri nelerdir? Konjenital kalp hastalığı öyküsü olan kişilerde ani kardiyak ölüm riski nadiren de olsa görülür. Ani kardiyak ölüm riski taşıyan kişileri belirlemek zordur ve yüksek ventriküler aritmi riski taşıyanlara genellikle, implante edilen kardiyoverter defibrilatör takılır.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli