Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Sıradaki içerik:

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

e
sv

Konjestif Kalp Yetersizliği

48 okunma — 28 Ocak 2023 10:48
Çocuklarda görülen kalp yetmezliği nedenleri, genellikle yetişkinlere göre daha farklılık gösterir. Kalbin olması gerektiği gibi pompalamadığı durum olan

Çocuklarda görülen kalp yetmezliği nedenleri, genellikle yetişkinlere göre daha farklılık gösterir. Kalbin olması gerektiği gibi pompalamadığı durum olan Konjestif kalp yetersizliği hastalığında, çocuklarda sıklıkla; beslenme güçlüğü, terleme ve zayıf kilo alımı şeklinde görülür.

Daha büyük çocuklarda yorgunluk ve egzersiz intoleransı ile ortaya çıkan hastalığı teşhis etmek için; EKO, EKG, göğüs röntgeni, kardiyak MRI, egzersiz testleri ve kalp kateterizasyonu yapılır.

Çocuklarda Konjestif Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda kalp yetmezliği belirti ve semptomları, yaşa göre ve zamanla değişkenlik gösterir. Bebekler genellikle az kilo alır, gelişimsel dönüm noktalarına ulaşmakta zorluk çekerler. Yetersiz beslenir, ağlar ve beslenirken, aşırı terleme gösterirler.

Daha büyük çocuklar; oyun oynarken daha kolay yorulur, anormal kalp ritimleri oluşabilir, kilo alma ya da vermede zorluk çekebilir. Kalp yetmezliği belirtileri, vücudun farklı bölgelerini etkiler.

 • Beyin: sinirlilik ve baş ağrısı
 • Cilt: soğuk ve nemlidir. Rengi ve sıcaklığı değişir, ağlamak ve beslenirken terleme görülür.
 • Akciğerler: Daha hızlı ya da daha zor nefes almak, nefes darlığı, öksürük ve tıkanıklık, egzersiz esnasında zor nefes almak
 • Kalp: Çarpıntı, artan kalp atışı hızı, fiziksel olarak güçlük çekmek
 • Beslenme: mide bulantısı ya da kusma, iştahsızlık, yavaş kilo alımı, kilo kaybı, beslenme zorluğu, karında sıvı birikmesi, kısa sürede çok kilo alma

Konjestif kalp yetersizliği diğer belirtileri arasında; bayılma, aşırı yorgun ve zayıf hissetme, enerji düşmesi, yüzde, göz kapaklarında, bacak bileklerinde ve karın bölgesinde nadir de olsa şişme, beslenirken uyuya kalma ya da yemek yemek için yorgun hissetmek gibi belirtiler bulunur.

Çocuklarda Konjestif Kalp Yetmezliğine Ne Neden Olur?

Her çocukta konjestif kalp yetmezliği görülebilir. Bunun yanında, çocuklarda kalp yetmezliğinin nedenleri, yetişkinlere göre farklıdır. Bazı çocuklar, doğuştan kalp hastalığı (CHD) olarak adlandırılan malformasyonlarla doğar.

Çoğunlukla bebeklik döneminde başlar ve bir dizi ameliyat gerektirir. Bazı durumlarda ise çocuk ameliyat olsa da kalp yetmezliği semptomları geliştirme olasılığı yüksektir.

Bazı çocukların kalbinde yapısal sorunlar olmaz ancak kalp sıkışması (kasılma) ya da gevşeme biçiminde sorunlar oluşabilir. Vücut yapı taşları olan genlerde oluşan değişiklikler, kalp kası büyümesi, kalınlaşması ya da sertleşmesine neden olan kardiyomiyopatiler oluşur.

Çocuklarda Kalp Yetmezliği Teşhisi Nasıl Yapılır?

Klinik bir tanı olan Konjestif kalp yetersizliği durumunda fiziki muayene çok önemlidir. Belirtilerin izlenebilmesi için, çeşitli testler yapılır. Çocukların kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisi, pediatrik kardiyolog tarafından gerçekleştirilir.

 • Elektrokardiyogram (EKG)
 • Ekokardiyogram (EKO)
 • Göğüs röntgeni
 • Egzersiz testi
 • Kalp kateterizasyonu
 • Kardiyak MRI
 • Kan testi
 • Genetik test

Çocuklarda kalp yetmezliği, altta yatan kalp sorunu dahil olmak üzere, birçok faktöre bağlı gelişir. Kardiyolog, çocuğunuzun durumunu, tedavi seçeneklerini ve olası sonuçlarını, yapılan testler sonucuna göre gerçekleştirir.

Çocuklarda Konjestif Kalp Yetmezliği Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Çocuklarda gelişen Konjestif kalp yetersizliği tedavisi, çoğunlukla altta yatan sorunun nedenine göre değişkenlik gösterir. Bazen kalp yetmezliği semptomlarını iyileştirmek ya da en aza indirmek için tıbbi, cerrahi ya da katater müdahaleler gerekir.

İlaç tedavisi:

İlaç tedavisinde inotroplar, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri, beta blokerleri, diüretikler ve antikoagülanlar kullanılır.

Implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör tedavisi:

Bazı kalp hastalıkları; anormal kalp ritmi nedeniyle kalp durması riski ile karşı karşıya kalınmasına neden olur. Çocuk ani bir kalp durması geçirmiş ya da ani bir kalp durması geçirme riski yüksekse ve çocuk belli bir yaştaysa, implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör tedavisi uygulanabilir. Bu özel bir kalp pilidir. Kalbin yavaş atması durumunda, daha hızlı atmasına olanak verir. Kalbin normal ritmine döndürür ve hızlı ritimleri tespit ederek tedavi edebilir.

Ventriküler destek cihaz tedavisi:

Bazı durumlarda tıbbi tedaviye rağmen, kalp yetmezliği; kalbin vücuttaki diğer organlara kan pompalayamadığı, ileri bir duruma ulaşabilir. Böyle bir durumda, çocuğun kalp fonksiyonlarının desteklenmesi için, yapay kalp pompası ya da kalp-akciğer makinesi kullanılır.

Ancak mekanik kalp olarak adlandırılan ventriküler destek cihazları, tüm çocuklar için uygun olmayacaktır.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli