Pulmoner Stenoz (PS)

Sıradaki içerik:

Pulmoner Stenoz (PS)

e
sv

Total Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi

121 okunma — 28 Ocak 2023 10:54
Yeni doğan çocuklarda kalp hastalıklarına rastlanabilmektedir. Kimi hastalıklar bebek doğduğu anda fark edilerek anında tedavi edilebilmektedir

Yeni doğan çocuklarda kalp hastalıklarına rastlanabilmektedir. Kimi hastalıklar bebek doğduğu anda fark edilerek anında tedavi edilebilmektedir ancak bazı hastalıklar kısa sürede kendini belli etmemektedir. Bazıları ise çok kısa sürede müdahale edilmesi gereken çok ciddi kalp hastalıkları olmaktadır. Total pulmoner venöz dönüş anomalisi de yeni doğan bebeklerde karşılaşılan bir kalp rahatsızlığıdır.

Total Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi Nedir?

Normal bir kalpte kanın akması için öncelikle kan sağ artiuma gelir. Bu sağ artiuma gelen kan sağ ventiküle geçer ve akciğere giderek oksijenlenir. Oksijenlenen kan bir diğer anlamıyla da temizlenir. Temizlenmiş bu kan sağ ventriküle gelir ve oradan sola geçmek için kısmı geçişlerde gider. Ardından kan dolaşımı sağlanmış olur.

Total pulmoner venöz dönüş anomalisi içerisinde akciğerden kalbe kan getiren venler yanlış yere bağlanmıştır. Oldukça nadir görülen bu anomalide oksijen organlara rahatça gönderilemez ve bebeğin kanındaki oksijen düşük olur.

Total Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi Tipleri Nelerdir?

Bu hastalığın tipik bir türü bulunmamaktadır. Akciğerden gelen venlerin nereden bağlandığına göre hastalığın tipi değişlik gösterecektir. Bu hastalık doğumsal bir hastalıktır ve neden oluştuğu uzmanlarca bilinmemektedir.

Total Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi Belirtileri Nelerdir?

Total pulmoner venöz dönüş anomalisi sırasında görülen belirtiler hastalığın tipine akciğerden gelen venin kapalı olup olmadığına göre değişiklik göstermektedir. Eğer bir bebek ciddi oranda TPVDA ile doğmuşsa doğumdan sonra 12 saat içerisinde kötüleşir. Hastalık sırasında yaşanan belirtiler ise gelen olarak şöyledir;

  • Bebek normalden daha hızlı nefes almaya başlar.
  • Emmekte ve beslenmekte zorluk yaşar.
  • Yetersiz kilo alır ve büyümesinde gerilik vardır.
  • Cildinin rengi morarmaya ve mavileşmeye başlar.

Total Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi Tanısında Hangi Testler Gerçekleştirilir?

Total pulmoner venöz dönüş anomalisi tanısı için sıklıkla tercih edilen test ekokardiyografi (EKG)’dir. EKG sırasında bebeğin kalp atışları ses dalgaları ile ölçülür ve not edilir. Bu da bebeğin kalbinin nasıl çalıştığına dair fikir verir.

EKG yanında utrason gibi diğer görüntüleme yöntemleri de kullanılmaktadır. Ancak bu testler doktorun isteği doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Total Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığın temel tedavi yöntemi cerrahi işlemlerdir. Ameliyat ile venler onlarılır ya da ihtiyaca göre yeri değiştirilir. Böylece kalbin en doğru şekilde çalışması sağlanır. Ancak ameliyatın ardından hala tedavi uygulanması gerekebilmektedir. Uygulunan tedavilerde;

  • Ekstra oksijen ya da diğer ilaçlar kullanılması gerekebilmektedir.
  • Yeterli oksijen alınabilmesi için solunum tüpü kullanılabilmektedir.
  • ECMO adı verilen makine kullanılarak kalbin ve akciğerin işlemleri bu makine ile gerçekleştirilebilir.
  • Kalp nakli uygulamak kaçınılmaz bir hale gelebilir.

Tüm bu durumlar bebeğin hastalığının derecesi, tedaviye verdiği tepki, bebeğin yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Total Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi Tedavi Sonrası Süreç Nasıldır?

Tedavi sonrası süreç çocuğunuza ve hastalığının derecesine göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca çocuğun aldığı total pulmoner venöz dönüş anomalisi tedavi yöntemi de yine bu sürece etki edecektir.

Tedavinin ardından hastanın izlenmesi bitirilmemelidir. Hasta yaşam boyunca belirli aralıklarla kardiyoloğa giderek muayene olmalıdır. Özellikle tedavinin sonrasında yaşanabilecek aksilikleri indirmek için bu muayeneler büyük önem taşımaktadır.

Kimi zaman ameliyattan sonra hala venlerde problemler ile karşılaşılabilmektedir. Bu durumda çocuğun yeniden ameliyat edilmesi gerekecektir. Ayrıca kalpte yaşanan ritim bozuklukları da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle hastanın düzenli olarak takip edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Gerçekleştirilen ameliyat tedavisinin ardından hastalar büyük oranda kendi hayatlarına yeniden dönebilmektedir. Ancak çok ağır durumlarda kişi makineye bağlı hale gelebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli