Total Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi

Sıradaki içerik:

Total Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi

e
sv

Triküspit Artezisi

66 okunma — 28 Ocak 2023 10:55

Yeni doğumda ve bebeklerin ilk yılı içerisinde kalp hastalıkları ile karşılaşılması oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu kalp hastalıkları genellikle doğum anında fark edilebildiği için direkt müdahale ile en erken zamanda ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak kimi kalp hastalıklarının tedavisi o kadar kolay ve başarılı olamamaktadır. Triksüpit Artezisi gibi kalbin gelişememesinden kaynaklı hastlalıklarda tedavi işlemi daha zor bir hale gelmektedir.

Triküspit Artezisi Nedir?

Bu hastalık sıklıkla yeni doğan bebeklerde karşılaşılan, kalbin tam olarak gelişememesi durumunda triküspit kapak adı verilen önemli bir bölümü olmadan doğması sonucunda oluşan hastalıktır. Belirtilen bu kapak kalp ve akciğer arasında vücuda kirli ve temiz kan pompalama işleminde önemli bir rol almaktadır. Bu hastalık sıklıkla doğum anında fark edilir ve hayati önem taşımaktadır. Tedavisi için ise kalpte gelişen bu duruma göre değişiklik bulunmaktadır. Çünkü kimi hastalarda bu kapak oluşmuş ancak delik olabilir kimi hastalarda kapağın yeri değişmiş olabilir ya da olması gereken küçük boyutta gelişmiş olabilir.

Triksüpit Artezisi Bulgu ve Belirtileri Nelerdir?

Triksüpit Artezisi bulguları ve belirtileri yukarıda anlatılan farklı durumlara göre değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle karşılaşılan bulgular;

  • Siyanoz: Eğer bebeğin arterleri normal ancak ventriküler septal defekt yoksa ya da çok küçükse bebeğin oksijen seviyesi düşük olur. Bebeğin ten rengi siyanoz adı verilen mor koyu mavi bir renkte görülür.
  • Kalp yetersilziği: Kalpte bulunan delik ya da eksiklikten kaynaklı bebeğin kalbinde yetmezlik görülebilir.
  • Hızlı nefes alma, kalp atımlarının hızlanması, kilo alma problemleri, beslenme sırasında terleme gibi faktörler de görülebilmektedir.
  • Yavaş büyüme de bebeklerde fark edilmektedir.

Triksüpit Artezisi Çeşitleri Nelerdir?

Bu hastalığın birçok çeşidi olduğundan bahsetmiştik. Bu hastalık genellikle VSD’nin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak gelişmektedir;

  • Büyük VSD: Yeni doğan bebeğinizin kalbindeki delik büyük ise akciğere gidecek kan miktarı artacaktır. Bu durumda kalp yetmezliğinin görülmesi kaçınılmazdır.
  • Orta VSD: Eğer bebeğinizin kalbindeki delik orta derecede ise kapakçık kendi işlevini kısmen görebileceği için daha az etkiye sahip olacaktır.
  • Küçük VSD: Yeni doğan bebeğinizin kalbindeki kapak deliği küçük ise yeterli oksijen alımı gerçekleştirilemez. Bu nedenle bebeğinizde cilt renk değişimi görülmektedir.

Triksüpit Artezisi Nedenleri Nedir?

Bir bebeğin anne karnındayken kalp gelişimi yaklaşık 8. Haftada gerçekleşmektedir. Triksüpit Artezisi de bu süreçte meydana gelmektedir. Ancak tam olarak neyden kaynaklı bu durumun gerçekleştiği bilinmemektedir. Ancak genetik faktörler, annenin yaşı, beslenmesi, hamilelik sırasında geçirdiği travmaların bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

Triksüpit Artezisi Tanısı Nasıl Konur?

Bu hastalığın olduğu bebeklerde diğer kalp hastalıkları gibi doğrudan fark edilen durumlar olmamaktadır. Genellikle semptomlar karışıktır ve özel testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle de bebeğin kanında bulunan oksijen miktarı pulse oksimetre ile ölçülür.

Ailelerin özellikle beslenme sırasında karşılaştığı problemler, çocuğun emerken adeta koşuyormuş gibi hissetmesi durumunda aileler kardiyologlara başvurmaktadır. Bu başvurunun ardından kardiyoloji uzmanının gerçekleştirdiği muayene ve ekokardiyografiye göre tanı konulur. Muayene sırasında özellikle ultrason cihazı ile kalp izlenir.

Triksüpit Artezisi Nasıl Tedavi Edilir?

Triksüpit Artezisi tedavisi için kesin yöntem ameliyattır. Özellikle bazı tip bu hastalıkta acil olarak bebeğin ameliyata alınması gerekmektedir. Ancak kimi durumlarda bebek ameliyat için gelişime uygun hale gelmesi için beklenir ve bu süreçte bebeği sağlıklı hissettirmek için PGE adı verilen bir ilaç kullanılmaktadır.

Triksüpit Artezisi Tedavi Sonuçları Nasıldır?

Bu hastalığa sahip çocuklar için hastalığının tipine uygun olarak sunulan tedavinin sonucunda çocuklar %75-90 arasında hayatta kalmaktadır. Ancak kimi durumlarda hastanın sağlıklı olabilmesi için kalp ve akciğer nakli gerekebilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli