Bebeklerde CRP Yüksekliği

Sıradaki içerik:

Bebeklerde CRP Yüksekliği

e
sv

Anne Bebek Hareketlerini Ne Zaman Hisseder?

66 okunma — 29 Ocak 2023 11:30
Hamileliğin başından itibaren bebeğimizin doğacı düşüncesi ile mutlu oluruz. Özellikle de bebeğinizin karnınızda hareket etmesini hissetmeye başladığınız anda bebeğinizle

Hamileliğin başından itibaren bebeğimizin doğacı düşüncesi ile mutlu oluruz. Özellikle de bebeğinizin karnınızda hareket etmesini hissetmeye başladığınız anda bebeğinizle ilk fiziki iletişimi kurmuş olursunuz. Bu kadar kıymetli bebeğimizin bize ilk mesajını anlamak ve değerlendirmek için gerekli bilgileri bu yazımızda paylaşacağım. Anne bebek hareketlerini ne zaman hisseder birlikte inceleyelim.

Anne Bebeğin Hareket Ettiğini Ne Sıklıkla Hissetmelidir?

Bebeğiniz karnınızda ilk günden itibaren hareket halindedir aslında. Ancak o kadar küçüktür ki sizin bebeğinizi be bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz mümkün değildir. Ne zaman ki bebeğiniz 16 haftadan büyük olmaya başlarsa işte o zaman ilk müjdeli hareketleri hissedeceksiniz demektir. Genellikle anneler 16-20. Haftalarda bebeklerinin hareketlerini hissetmeye başlar.

Bebeğinizin ne kadar hareket edeceği ve sizin ne kadar hissedeceğiniz farklı etkenlere bağlıdır. Ancak bir bebek gün içerisinde 30’dan fazla kere hareket eder. Tabii ki bu 30 hareketi hissetmeniz her gün ya da zaman beklenen bir durum değildir. Ancak özellikle sabah uyandığınızda ya da gece uyumadan önce bebeğinizin daha aktif olduğunu hissedebilirsiniz. Bebeğin ayına bağlı olarak da sizin dışarıdan dokunmanıza tepki olarak size cevap verebilir.

Bebeğinizin Hareket Ettiğini Hissetmiyorsanız Bu Ne Anlama Gelmektedir?

Anne bebek hareketlerini ne zaman hisseder diye belirttiğimiz rakam her anne için kesinlikle geçerlidir demek mümkün değildir. Çünkü bebeğinizin gelişimi, kalıtsal etkenler, beslenme gibi birçok faktör bebeğin anne karnında gelişimine etki eder. Eğer bebeğinizin hareketlerini hissedemiyorsanız;

  • Kilonuz bu duruma etken olabilir. Fazla kilolu anneler çoğu zaman bebek hareketlerini hissetmeyebilmektedir.
  • Plasenta durumunuz hareketleri hissetmenizi engelleyecek şekilde olabilir.
  • Sakin bir bebeğe sahip olabilirsiniz. Her bebek mutlaka çok hareketli olacak diye bir kaide yoktur.

Ancak bebek hareketlerinizden şüpheleniyorsanız mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelisiniz.

Bebeğin Hareket Ettiği Nasıl Anlaşılır Ve Değerlendirilir?

Anne karnında bebek hareketleri hissetmeniz durumunda her hissettiğiniz hareket ya da durum bebek hareketi olarak kabul edilmemektedir. Özellikle yumruk, tekme, hışırtı, hırlama, gerilme şeklindeki hareketler bebek hareketi olarak görülür. Ancak hıçkırma, esneme gibi refleks olan hareketler maalesef ki hareket olarak kabul edilmeyecektir. Hissettiğiniz bu hareketler 24. Haftaya kadar düzensiz bir şekilde gelişebilir.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli