Anne Bebek Hastane Çantası Listesi

Sıradaki içerik:

Anne Bebek Hastane Çantası Listesi

e
sv

Anne Bebek Kan Uyuşmazlığı

85 okunma — 29 Ocak 2023 11:36
Anne ve babanın kanlarında özellikle Rh faktörlerine bağlı olan bir uyuşmazlık bulunduğunda, bu durum gebelikte anne bebek kan uyuşmazlığı

Anne ve babanın kanlarında özellikle Rh faktörlerine bağlı olan bir uyuşmazlık bulunduğunda, bu durum gebelikte anne bebek kan uyuşmazlığı sorununa neden olabilir. Bu durum genele bakıldığında ölümcül sonuçlar doğurmaz, ancak bazı hususlarda son derece tehlikeli durumlara sebebiyet verebilir. Bu yazımız içerisinde, Gökmenbebek okuyucularının en çok merak ettiği anne ile bebek arasında meydana gelen kan uyuşmazlığı sorunu ve etkilerinden bahsedeceğiz.

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Ne Demektir?

Farklı kan gruplarına daha doğrusu farklı Rh faktörlerine sahip anne ve babaların kan uyuşmazlığı vardır. Bu durumun riski, ilerleyen zamanlarda hamilelik döneminde anne ile bebek arasında da kan uyuşmazlığı görülme ihtimalinin olmasıdır.

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur?

Anne bebek kan uyuşmazlığı sorununu daha anlaşılır kılmak adına küçük bir örnek ile açıklayalım. Örneğin; anne adayı Rh(-), baba ise Rh(+) kana sahip olsun. Eğer anne karnındaki bebeğin kanı Rh(+) olursa, o zaman annenin bağışıklık sisteminde bebeğin kan grubu değerleri (antijenlerine) yabancı bir madde olarak algılanır ve vücut içerisinde parçalanması için bir mekanizma oluşturulur.

Eğer ilk hamilelik söz konusu ise o zaman bu savunma geliştirilene kadar uzun bir süre geçeceği için doğum gerçekleşir ve bebeğin etkileneceği bir durum da ortaya çıkmaz.

İkinci Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Tehlikeli midir?

İkinci hamilelikte de bu durum söz konusu olduğunda artık annenin bağışıklığı bu duruma karşı gerekli olan savunma sistemini geliştirmiştir. Bu yüzden de bebeğin kan hücreleri artık, annenin antikorları tarafından parçalanmaya hazırdır. Bu da ölümcül tehlikelere yol açabilir.

Kan Uyuşmazlığı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Bu durum tıbbi müdahale gerektiren durumlara sebep olacağı için sorunu yaşamamak adına erken müdahalede bulunulmalıdır.

  • Annenin hamileliği normal bir gebeliğe göre daha fazla gözlem içermelidir.
  • Eğer gebeliğin 28. Haftasında anne ile bebeğin kanları halen karışmamışsa kan testi yapılmalı ve daha sonrasında da koruyucu iğne yapılmalıdır.
  • Doğumdan sonra ilk 72 saat içerisinde anneye yine daha sonraki gebeliklerinde de bu durumdan korunma sağlayacak bir iğne yapılır.
  • Eğer doğum esnasında anne ile bebeğin kanları karışmaya başlamış ise o zaman da koruyucu iğne yapılması gerekmektedir.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli