Anne Bebek Rh Uyuşmazlığı

Sıradaki içerik:

Anne Bebek Rh Uyuşmazlığı

e
sv

Anne Karnında Bebek Acıkınca Ne Yapar?

117 okunma — 30 Ocak 2023 11:40
Hamilelikte ya da hamileliğe dair en çok merak edilen sorulardan biri de anne karnında bebek acıkınca ne yapar sorusudur. Çünkü hamilelik dönemi çoğu kişi için gizemlerle

Hamilelikte ya da hamileliğe dair en çok merak edilen sorulardan biri de anne karnında bebek acıkınca ne yapar sorusudur. Çünkü hamilelik dönemi çoğu kişi için gizemlerle dolu büyüleyici bir süreçtir ve bu süreçte bebek gelişimi, kadınların kendilerinde meydana gelen değişimler anne adayları tarafından adım adım izlenir ve nedenleri öğrenilmeye çalışılır.

Biz de bu yazıda Gökmenbebek okuyucuları arasındaki meraklı anne adayları için, anne karnındaki bebeklerin davranışlarından bahsetmek istedik.

Anne Karnındaki Bebek Nasıl Beslenir?

Gebelik süreci boyunca bebek, besin ihtiyacını anneden karşılar. Bunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak bu ihtiyacın nasıl karşılandığını bilimsel açıdan tam olarak bilmiyor olabiliriz. Konuya hemen açıklık getirelim.

Bebekler anne karnındaki besin ihtiyacını plasenta sayesinde karşılar. Plasenta; bebeğe bağlı olan ve bebeğin solunum, beslenme gibi hayati ihtiyaçlarını karşılayan bir organ olarak tanımlanır. Doğuma kadar olan süreç içerisinde bebeğin tüm ihtiyaçları bu organ sayesinde karşılanır.

Annenin yediği içtiği şeyler plasentada depolanır. Bebek de bu sayede plasentadaki besinler ile beslenir.  Ancak beslenmenin gerçekleşebilmesi için ihtiyaç duyulan diğer bir bağlantı da göbek kordonudur. Bir ucu bebeğe diğer ucu da plasentaya bağlı olan kordon, bir bağlantı görevindedir. Ve alınan besinler bu bağlantı aracılığı ile bebeğe taşınır.

Bebek Acıktığında Ne Yapar?

Gelelim o malum soruya; anne karnında bebek acıkınca ne yapar? Gebelik dönemi boyunca bebeğin ihtiyaçları annenin, annenin ihtiyaçları da bebeğin gereksinimlerine dönüşür. Bu koordineli iş birliği sayesinde, bebek acıktığı zaman doğal olarak anne de acıkmış olacaktır. Bu yüzden anne besin alacak, besinler plasentaya ulaşacak ve buradaki besinler göbek kordonu yardımıyla bebeğe iletilecektir.

Gebelikte Bebek Nasıl Kilo Alır?

Anne karnında bebeğin hızla kilo almaya başladığı dönem 29. Haftadır.

  • Bu haftadan sonra 30. Haftada artık yağ depolamaya başlar ve 37. Haftaya gelene dek her hafta yaklaşık olarak 250 gram civarında kilo alır.
  • Hamileliğin 37. Haftasına gelindiğinde bebeğin gelişimi hemen hemen tamamlandığı için haliyle bebeğin kilo alması da yavaşlamış olacaktır.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli