Anne Karnında Bebek Acıkınca Ne Yapar?

Sıradaki içerik:

Anne Karnında Bebek Acıkınca Ne Yapar?

e
sv

Anne Karnında Bebek Hareketleri Azalırsa

87 okunma — 30 Ocak 2023 11:45
Gebeliğin son dönemlerinde anneyi strese sokan ve tedirginliğe neden olan Anne Karnında Bebek Hareketleri Azalırsa endişesini

Gebeliğin son dönemlerinde anneyi strese sokan ve tedirginliğe neden olan Anne Karnında Bebek Hareketleri Azalırsa endişesini Gökmen bebek okuyucuları ile paylaşıyoruz.

Bebek Hareketlerinde Azalma Neden Olur?

Anne karnında bebeğin ilk hareketi 8. haftada başlar ancak annenin bunu hissetmesi 18. ila 22. haftalar arasında gerçekleşir. İki ya da daha fazla gebeliklerde 16. hafta gibi erken bir dönemde de bebek hareketleri hissedilir.

Bebek hareketlerinin azalması gebeliğin ilerlemesi ile birlikte oluşan bir sonuç olabildiği gibi fetal disres belirtisi de olabilir. Ancak hamileliğin hiçbir döneminde bebekteki hareketler belli bir sınırın altında azalmaz.

Bebek Hareketlerinin Sayılması Ne Demektir?

Fetal iyilik halinin belirlenmesinde kullanılan en eski yöntemlerden biri bebek hareketlerinin sayılmasıdır. 10’a kadar sayma yöntemi temel alınarak geliştirilen basit bir testtir.

  • Test genel olarak bebekte herhangi bir sıkıntının gelişme olasılığı yüksek olan fetüsler için uygulanır.
  • Risk bulunmayan gebeliklerde doktor önerisine göre belirlenir.
  • Sağlıklı bir gebelikte bebek hareketlerine aşırı odaklanmak doğru değildir.
  • Bebeğin hareketlerinin az hissedilmesi annede endişeye neden olur.
  • Her bebeğin mizacı farklıdır, kendine özgü hareket zamanı vardır.
  • Bebek hareketlerinde saatte ya da günde şu kadar hareket edecek gibi bir tanımlama yapılamaz.
  • Anne bebeğine özgü hareket alışkanlığını kendisi bilir.
  • Azalmış bir bebek hareketi izlenmelidir.
  • Bebeğin hareketlerini sayarak doktoru bilgilendirmek gerekir.

Bebek Hareketlerini Arttırmak İçin Ne Yapılır?

2 saat içerisinde 10 hareket alınması gerekir, bebeği uyandırmak için anne karnını doyurmalı, şekerli bir şeyler yemeli. Uyanmazsa karına dokunarak bebeğe uyarı verilmeli.

Yine uyanmaması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Anne Karnında Bebek Hareketleri Azalırsa herhangi bir sıkıntı olup olmadığını anlamak için NST, biyofizik profil, ultrason bir doopler gibi bazı testler yapılır.

Bebek hareketleri tekmeler olabildiği gibi hafif ittirmeler ya da yer değiştirmeler olabilir. Zayıf anne adayları çok daha erken, kilolu anne adayları ise çok daha geç hisseder.

Bir gün çok hareket eden bebek ertesi gün hiç hareket etmeyebilir bu zaman içerisinde düzenli bir hal alır. Belirli bir süre sonunda hareketler daha net ve tekmeler daha belirgin hissedilir. Hatta ittirdiği yer dahi net şekilde anlaşılır, uzanırken ya da dinlenirken hissetmek çok daha kolaydır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli