Anne Üzülünce Bebek Hisseder Mi?

Sıradaki içerik:

Anne Üzülünce Bebek Hisseder Mi?

e
sv

Bebek Anne Memesini Neden Isırır?

84 okunma — 30 Ocak 2023 11:48
Bebeklerin en güzel besini anne sütüdür. Ancak bebek büyümeye başladıkça ya da farklı nedenlerden kaynaklı anne memesini ısırma davranışı gösterebilir.

Bebeklerin en güzel besini anne sütüdür. Ancak bebek büyümeye başladıkça ya da farklı nedenlerden kaynaklı anne memesini ısırma davranışı gösterebilir. Bu durumda ne yapmak lazım, bebek anne memesini neden ısırır, nasıl bu davranışı engelleyebilirsiniz birlikte inceleyelim.

Bebeklerin Emerken Isırma Nedenleri Nedir?

Bebekler anne sütünü emerken meme ısırma davranışı geliştirebilmektedir. Bu davranışın çözülmesi için ise bebeğin neden anne memesini ısırabileceği bilinmelidir. Bebeğiniz birçok farklı nedenden memenizi ısırabilir;

 • Eğer bebeğiniz diş çıkarıyorsa diş etleri fazlasıyla kaşınacaktır. Diş etlerini kaşımak için ise emme sırasında en yakın faktör olan memenizi kullanabilir.
 • Etrafını fark etmeye başladıkça meme ucunuzu merak edebilir ve yine ısırma davranışı gerçekleştirebilir.
 • Eğer yaşı biraz daha büyük ise ve annenin meme ısırmaya tepki gösterdiğini biliyorsa annenin dikkatini çekmek için ısırma davranışını tekrar edebilir.
 • Bebeğinizi emzirirken süt akışınız yavaşlarsa bebeğiniz ihtiyacı olan sütü almak için ısırarak memenizi çekiştirebilir.
 • Bebeğiniz meme emerek uykuya dalıyorsa tam uykuya geçiş aşamasında memenizi ısırabilir.
 • Bebeğiniz biberon kullanıyorsa emme davranışı bozulur ve geriler. Biberon ucuna yaptığı ısırma, ezme gibi davranışları memenizde de tekrar edebilir.
 • Bebeğinizin üst solunum yolu enfeksiyonu ya da ağrıları varsa da ısırma davranışı görülebilir.

Bebeğinizin Memenizi Isırmasını Nasıl Engellersiniz?

Bebeğinizin memenizi ısırmasını engellemenin en iyi yolu bebek anne memesini neden ısırır, bebeğinizin bu ısırma davranışı altındaki neden nedir çok iyi bir şekilde anlamalısınız. Ardından bu problemin ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz bir nedenden kaynaklı değil ilgi için ısırıyorsa göstereceğiniz tepkiler farklı olmalıdır.

Bebek Anne Memesini Isırdığı Zaman Nasıl Bir Tepki Göstermelisiniz?

Eğer bebeğiniz memenizi ısırdığı zaman büyük tepkiler gösterirseniz bu durum olumlu bir sonuç doğurmayacaktır. Bebeğiniz memenizi ısırdığı anda;

 • Hiçbir tepki göstermeden memenizi kapatmalısınız. Bebek yeniden meme istediği zaman ise memeden mahrum bırakmak gibi bir hareket yapmamalısınız. Bebeğe yeniden meme vermelisiniz ancak tekrar ısırırsa yine memenizi çekmelisiniz. Böylece bebek ısırma ve meme arasındaki bağlantıyı anlayacaktır.
 • Bebeğiniz meme emerken dili önde olmalıdır. Bebeğiniz dilini çektiğinde ısıracağını anlayabilirsiniz. Özellikle emzirmenin sonunda dilin çekildiğini ve emme işleminin bittiğini anladıysanız bebeği memeden ayırmakta fayda var.
 • Bebeğiniz anlayabilecek bir yaşta ise onunla emzirme önünde ya da sonunda tatlı bir dille konuşmalısınız.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli