Bebek Anne Memesini Neden Isırır?

Sıradaki içerik:

Bebek Anne Memesini Neden Isırır?

e
sv

Anason Çayı Bebeklerde Kullanımı

33 okunma — 31 Ocak 2023 11:54
Anason çayı özellikle emziren annelerde ya da anne olacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Büyüklerimizin bize sıkça önerdiği

Anason çayı özellikle emziren annelerde ya da anne olacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Büyüklerimizin bize sıkça önerdiği, bebeğe iyi geleceğinden bahsedildiği için anneler de bu çayı kullanmakta çekinmemektedir. Ancak araştırmadan ve detaylarını bilmeden bu çayları kullanmak yarardan çok zarar olabilir. Bu yazıda sizin ve bebeğinizin sağlığı için anason çayı bebeklerde kullanımı nasıl olur bahsedeceğim.

Anason Çayının Faydaları Nedir?

Anason çayı hem anne hem de bebek için yararlı olacak bir çay türüdür. Mide rahatsızlığınızı giderir, sindiriminizi kolaylaştırır. Özellikle bebeğinizle ilgilenme konusunda yaşadığınız stresle başa çıkmanıza yardımcı olur. Sütünüzün artmasına yardımcı olur. Uykunuzu düzenler ve uykusuzluğunuzu giderir. Bebeğinizin gaz çıkarmasını kolaylaştırır. İştahı açar ve ishal, kusma gibi durumlarda ise rahatlamanızı sağlar. Regl ve hamilelik dönemi ağrılarınızda bu çayı kullanmanız ise ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur.

Anason Çayı Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Anason çayı anne için oldukça yararlıdır ancak gerekli durumlarda doğrudan bebeğe de verilmektedir. Özellikle doğduklarında sindirim sistemi olarak gelişememiş bebeklerin sindirim işlemini gerçekleştirmesi için bu çay doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Yeni doğan bir bebeğe dahi rahatlıkla verilebilmesinden kaynaklı sindirim, gaz, uyku gibi yeni doğan bebek problemlerinde sıklıkla bu çaya başvurulmaktadır. Anason çayı bebeklerde kullanımı için;

  • Öncelikle anason tohumunu bir cezvenin içerisine koymalısınız. Ardından bir miktar su ekleyerek beş dakika kaynatmalısınız.
  • Kaynayan çayı ocaktan alıp ağzını kapatarak 10 dakika demlenmesi ve soğuması için bekletmelisiniz.
  • Çayı iyice soğuttuktan sonra dilerseniz biberon dilerseniz de çay kaşığı yardımı ile anason çayını bebeğinize verebilirsiniz.

Bebeklerde Anason Çayı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklerde beslenme son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yeni doğan bir bebeğin sindirim sistemi bizimle aynı olmadığı için yediği ya da yiyeceği özellikle ek gıdalara dikkat edilmelidir. Bu nedenle bebeğinizde anason çayını kullanırken;

  • Doktorunuzun tavsiye ettiği sıklık ve miktarda kullanmalısınız. Rastgele olarak bebeğinize bu çayı kullanmak yan etkiler gösterecektir.
  • Dikkatli kullanım gerçekleştirilmemesi durumunda alerji, iltihaplı kaşıntılı dökülme görülebilir.
  • Doktor önerisi olmadığı sürece bu çayı bebeğinizde doğrudan kullanmamalısınız.
  • Ayrıca anason çayı hamilelik döneminde tüketilmemelidir.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli