Anason Çayı Bebeklerde Kullanımı

Sıradaki içerik:

Anason Çayı Bebeklerde Kullanımı

e
sv

Bebeklerde Emzik Kullanımı

36 okunma — 31 Ocak 2023 11:55
Bebeklerin yüzde 85’inden daha fazlası ilk aydan itibaren emzik kullanmaya başlar. Bebeklerde Emzik Kullanımı ile alakalı

Bebeklerin yüzde 85’inden daha fazlası ilk aydan itibaren emzik kullanmaya başlar. Bebeklerde Emzik Kullanımı ile alakalı dikkat edilmesi gereken konuları Gökmen bebek okuyucuları ile paylaşalım.

Emzik Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Emzik kullanmanın faydaları olduğu gibi dikkat edilmesi gereken konularda bulunur. Emzik bebekte doğal emme içgüdüsünü tatmin eder ve ona güven hissi verir. Doğumu izleyen ilk haftalarda bebek için en güçlü refleks emmektir.

  • Bebek emzik sayesinde sakinleşir.
  • Uykuya dalması daha kolay olur.
  • Emzik kullanmayan bebek parmak emmeye başlar.

Emzik Kullanımına Ne Zaman Son Verilmeli?

Bebeklik döneminde başlanan emzik kullanımına en fazla 2 yaşında son verilmelidir. 2 yaşından sonra da devam eden emzik kullanımı;

  • Dişlerin yer değiştirmesine.
  • Üst dişlerin öne, arka dişlerin arkaya çekilmesine.
  • Diş araları da açıklıklar meydana gelmesine.
  • Üst çene darlığına.
  • Yüz yapısında bozulmalara.
  • Kulak ve burun hastalıklarına neden olabilir.

Emzik Kullanma Alışkanlığı Nasıl Önlenebilir?

Bebeklerde Emzik Kullanımı mümkün olduğu kadar kısıtlanmalıdır özellikle şeker reçel gibi gıdalara batırılmamalıdır. Emzik yerine bebeğe sevdiği bir meyve ya da sebze verilerek oyalanması sağlanabilir.

Ancak yeme esnasında kesinlikle tek başına bırakılmamalıdır. Emzik kullanma alışkanlığını önlemek için bebeği ödüllendirmek güzel bir teşviktir.

Emzik Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğin emziği yutmasını engelleyen emzik tabanı burun deliklerini kapatmayacak şekilde olmalı. Hava geçmesini sağlamak için delikler bulunmalı.

Emzik silikon ve kauçuk olmak üzere iki farklı maddeden üretilir. Kauçuk doğal bir maddedir aynı zamanda elastik ve dayanıklıdır. Diş çıkartan bebeklerde kauçuk emzik kullanmak çok daha uygundur. Ancak suyun içine emmesinden dolayı çabuk bozulur.

Silikon emzikler kolay bozulmaz ama diş darbelerine karşı dayanıklı değildir. Bundan dolayı henüz diş çıkarmamış bebekler için uygundur. Damaksız emzik anne memesini andırdığından dolayı bebekler tarafından en fazla tercih edilen emzik türüdür.

Ancak 1 yaşından sonra damağa baskı yapmasından dolayı damak yapısını ve dişlerin dizilimini bozar. Elips şeklinde ve yukarı doğru kıvrık olan damaklı emzik, anatomik şekli sayesinde 2 ile 3 yaş arasında rahatlıkla kullanılabilir. Damağa tam adapte olmasından dolayı herhangi bir şekilde ağız ve diş yapısında zarara neden olmaz.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli