Bebeklerde Emzik Kullanımı

Sıradaki içerik:

Bebeklerde Emzik Kullanımı

e
sv

Bebeklerde Demir Eksikliği Belirtileri

47 okunma — 01 Şubat 2023 12:07
Demir, bağışıklık sistemi, gelişim ve dolayısıyla da insan sağlığı açısından çok önemli bir elementtir. Bu yüzden besinlerden yani doğal yoldan belirli miktarlarda alınması

Demir, bağışıklık sistemi, gelişim ve dolayısıyla da insan sağlığı açısından çok önemli bir elementtir. Bu yüzden besinlerden yani doğal yoldan belirli miktarlarda alınması ve demir ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Bu sağlanmadığı takdirde bazı sorunlar ile karşılaşabiliriz. Bu durum yeni doğan bebeklerde daha önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Bu sebeple, böylesine önemli bir konuyu Gökmenbebek okuyucuları için araştırdık ve bulgularımızı sizlerle paylaştık.

Bebeklerde Demir Eksikliği Neden Olur?

Bebeklerde demir eksikliği belirtileri konusuna geçmeden önce, bunun neden olduğuna değinmek daha mantıklı olacaktır. Bebeklerde demir eksikliğinin en yaygın sebebi erken doğumdur. Zamanında doğmuş bebeklerin hemen hemen hepsinin demir depolarında yeterli miktarda demir elementi bulunmaktadır. Eğer anne sütü ile besleniyorsa, demir depolarına yeterince demir takviyesi yapılır ve bebek gayet sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam eder.

Ancak erken doğan bebekler, anne karnındaki gelişmelerini tam olarak tamamlayamadıkları için demir eksikliği sorunu ile karşılaşabilirler.

Bebeklerde Meydana Gelen Demir Eksiliği Belirtileri

Bebeklerde demir eksikliği belirtileri kendisini şu şekillerde gösterebilir:

  • Bu konuda en yaygın belirti; iştahsızlıktır.
  • Huysuzluk, huzursuzluk gibi sebepler demir eksikliğinden kaynaklı olabilir. Ayrıca çoğu bebekte ağlarken katılma, morarma gibi durumlar da gözlemlenir.
  • Yutma konusunda sıkıntılar vardır.
  • Tırnakları ve saçları güçsüzdür. Bu yüzden çabuk kırılır ve dökülür.
  • Diğer bebeklere nazaran daha çabuk hastalanırlar çünkü bağışık sistemleri güçsüzdür.
  • Eğer demir eksikliği ileri bir boyutta ise, kaslardaki sinirlerin gelişiminde aksaklıklar meydana gelir ve bebek yürümeyi bırakabilir.
  • Teninin renginde gözle görülür bir solukluk vardır.
  • Bazı bebekler halk arasında ‘ ne buluyorsa yiyor şeklinde ‘ tabir edilir. İşte bu da demir eksiliği belirtisine sebep oluyor olabilir. Eğer bebeğiniz kağıt, toprak, kireç, peçete, yiyorsa  bunun nedeni demir eksikliği olabilir.

Eğer bunların biri ya da birkaçını gözlemlemişseniz, hemen bir doktora başvurabilir ve gerekli tahlilleri yaptırabilirsiniz. Bebek gelişimde demir elementinin faydasını ve önemini unutmamak gerekir. Bu yüzden de bu süreci özenli bir şekilde takip etmeli ve gereken önlemleri almalısınız yoksa daha farlı sorunlar yaşanabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli