Bebeklerde Epilepsi Belirtileri

Sıradaki içerik:

Bebeklerde Epilepsi Belirtileri

e
sv

Bebeklerde Havale Kaç Derecede Olur

32 okunma — 01 Şubat 2023 12:10
Anne ve babaların en büyük korku nedeni Bebeklerde Havale Kaç Derecede Olur bilmemesidir. Gökmen bebek okuyucuları ile bebeklerdeki ateş konusunu paylaşıyoruz.

Anne ve babaların en büyük korku nedeni Bebeklerde Havale Kaç Derecede Olur bilmemesidir. Gökmen bebek okuyucuları ile bebeklerdeki ateş konusunu paylaşıyoruz.

Bebek Her Ateşlendiğinde Havale Geçirir Mi?

Tüm anne ve babaların hayattaki en büyük dileği çocuklarının sağlıklı yaşamasıdır. Özellikle ilk kez anne ve baba olan ebeveynler bebeğin sağlığı konusunda sürekli bir endişe içerisindedir.

Bebek ateşlendiğinde havale geçirebilir bu durumda ateşin yüksekliği belirleyici bir faktör değildir. Ateşin artış hızı havale oluşması için çok daha fazla belirleyicidir.

Havalenin ortaya çıkmasındaki nedenlerden biri de aileden gelen ateşlenmeye yakınlık durumudur. Çocukların ve bebeklerin beyin gelişimindeki fizyolojik gerilik havalenin en temel nedenidir.

Ciddi enfeksiyon olan ve yaşamsal risk içeren beyin zarı iltihaplanması da havalenin belirtisidir.

Ateş Ölçümü Nasıl Yapılmalı?

Bebeklerde ateşin ölçümü birkaç farklı yol ile gerçekleşir;

  • Popodan ölçüm
  • Ağızdan ölçüm
  • Koltuk altı ölçümü ateşin ölçülmesi için kullanılan yöntemlerdir.

Popodan ölçümde en doğru sonuç alınır ancak ateş ölçerin ucuna az miktarda yağ sürülmesi tavsiye edilmektedir. Ağızdan ölçüm yönteminde ateş ölçen cihaz dilin altında tutularak ölçüm işlemi gerçekleştirilir.

En sık kullanılan yöntemlerden olmasına rağmen koltuk altı ölçümü çocuk doktorları tarafından önerilmez. Önerilmemesinin nedeni yanlış ölçme payının diğer yöntemlere göre çok fazla olmasıdır.

Aynı zamanda dijital ateş ölçerlerde pratik olmalarından dolayı kullanılır ve yanılma riski oldukça azdır.

Ateş Seviyesi Nasıl Sınıflandırılır?

Anne ve baba için Bebeklerde Havale Kaç Derecede Olur bilinmesi gereken bir konudur. 3 aydan daha küçük bebeklerde ateş 38 dereceyi geçtiğinde, 4 aydan büyük bebeklerde ise 39 derece ve üstü olduğunda beklemeden doktora başvurulmalıdır.

  • Hafif Ateş; 37,5 ila 38,5 arasıdır.
  • Ateş; 38,5 ile 39,0 derece arasıdır.
  • Yüksek ateş; 39,5 derece üstüdür.
  • Hipertermi; 41,0 derece üstüdür.

Bebek Ateşlendiğinde Ne Yapılmalı?

Ateşlenen bebeğin düzenli olarak ateşi ölçülmeli ve gözlemlenmeli, hafif ateş durumunda ateş düşürücü tedbirler almak zorunlu değildir. Ancak bariz şekilde ateş çıkmışsa doktor tarafından tavsiye edilen ateş düşürücü ilaçlar kullanılır.

Aşırı soğuk olmayan ılık ve nemli bir bez alına konur ve vücudun kurumaması için sıvı tüketimi arttırılır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli