Bebeklerde Havale Kaç Derecede Olur

Sıradaki içerik:

Bebeklerde Havale Kaç Derecede Olur

e
sv

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

44 okunma — 02 Şubat 2023 12:12
İdrar yolu enfeksiyonu 0-3 yaş arası idrar kontrolü yapılamadığı için çok daha risklidir. Gökmen bebek okuyucuları ile Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri il

İdrar yolu enfeksiyonu 0-3 yaş arası idrar kontrolü yapılamadığı için çok daha risklidir. Gökmen bebek okuyucuları ile Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ile ilgili uzman görüşlerini paylaşıyoruz.

İdrar Yolu Enfeksiyonun Zararları Nelerdir?

Bebeklerde sanılanın aksine idrar yolu enfeksiyonu oldukça sık görülür. Kendisini ifade edemediği için bu yaş aralığındaki bebeklerde idrar kontrolü yapılamaz ve büyük bir risk oluşur. Bebeklerde idrar enfeksiyonu belirtileri;

 • Ateş
 • Kusma
 • Huzursuzluk
 • Vücut ısısının düşmesi
 • Emmede zorlanma
 • Çevre ile ilginin alması gibi belirtiler şeklinde yaşanır.

Bebeklerde ateşlenmenin en büyük nedenlerinden biri boğaz enfeksiyonlarının ardından idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Ateşli idrar yolu enfeksiyonunun devam etmesi halinde üriner sistem problemi belirtisi oluşabilir.

Üriner sistem taşlarının neden olduğu idrar yolu enfeksiyonları böbreğin zedelenmesine yol açar. Bu durum zaman içerisinde;

 • Kronik böbrek hastalığına
 • Hipertansiyona
 • Kalp damar hastalıklarına
 • Böbrek yetmezliğine neden olur.

Enfeksiyonda Anne Sütünün Önemi Var Mıdır?

1 aylık bebeklerde Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri çok daha belirsizdir. Bu yüzden vücut ısısı düşen ya da yükselen, emmede azalma yaşayan ve tepkisizlik gibi belirtiler gösteren bebeklerde kesinlikle idrar tahlili akla gelmeli ve yapılan test ile enfeksiyon olasılığı görülmelidir.

Aynı şekilde bez değiştiren ebeveynlerde idrarda değişik bir koku fark ettiğinde enfeksiyon riskinden şüphelenmeli ve bir doktordan destek alınmalıdır. Bebekler anne sütü alıyorsa idrar yolu enfeksiyonu görülme olasılığı çok daha azdır. Bu yüzden emziren annelerin kaliteli beslenmesi çok önemlidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan bebeklerde antibiyotik tedavisine hemen başlanır. Uygulanan etkin tedavi üriner sistem de hasarlanma riskini en aza indirir. Yaşanan şiddetli enfeksiyonlarda tedavi süreci 10 ila 14 gün arasında değişir.

Özellikle kız çocuklarında enfeksiyonun tekrarlama ihtimali yüksektir bu yüzden uygulanan tedaviden sonra düzenli takip edilmesi gerekir. Riski azaltmak için yeterli miktarda sıvı verilmeli.

Günde en az 3 ya da 4 kez idrar yapması sağlanmalı, genital bölgesi sabun ve şampuan ile değil saf su ile yıkanmalıdır. Kabızlığa karşı önlem alınmalı ve kız çocuklarında genital bölge temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli