Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir

Sıradaki içerik:

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir

e
sv

Bebeklerde Koyu Yeşil Kaka

56 okunma — 02 Şubat 2023 12:14
Yeni doğan bebek sağlığı konusunda annelerin sürekli kontrol ve gözlem yapması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu gözlemler, bebeklerde meydana gelen hastalıkların y

Yeni doğan bebek sağlığı konusunda annelerin sürekli kontrol ve gözlem yapması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu gözlemler, bebeklerde meydana gelen hastalıkların ya da olumsuz durumların tespitinde önemli rol oynarlar.

Yeni doğan bebeklerde bu olumsuzluklar en çok idrar ile fark edilebilir. İdrarın renginde meydana gelen değişimler, annelerin paniğe kapılmasını sağlayabilir. İşte bu yüzden biz de Gökmenbebek okuyucularını rahatlatmak ve bilgilerini geliştirmek adına sıkça merak edilen bebeklerde koyu yeşil kaka neden olur gibi soruların cevabını vereceğiz.

Bebeklerde Koyu Yeşil Kaka Neden Olur?

İlk olarak bebeklerde koyu yeşil kaka durumundan bahsedelim. Bu renk bebeklerde bazı sorunların olabileceğine işaret edebilir. Ancak hemen endişe edilmesi gereken bir durum değildir.

  • Bebeklerde yeşil kaka rengi genelde yaygın olarak özellikle ek besin almaya başlamış ve yeşil sebzeler tüketen bebeklerde görülür. Bunun sebebi vücuda fazla gelen besinlerin uzaklaştırılmasıdır.
  • Diş çıkarmaya başlayan bebeklerde tükürük üretimi nedeniyle meydana gelebilir.
  • Yeni doğan bebeklerin ana rahmindeki bazı maddeleri atması nedeniyle olabilir.
  • Eğer emzirme dönemindeyse, annenin yediklerinin süt yolu ile bebeğe geçmesinden kaynaklı olabilir.
  • Bazı enfeksiyonlar nedeniyle olabilir.

Görüldüğü üzere genel olarak endişe edecek bir durum yoktur. Ancak bu durum geçmiyor ve sürekli hale geliyorsa bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Bebeklerde Siyah Kaka Rengi Normal mi?

Yeni doğan bebeklerde ilk birkaç kakanın çok koyu siyah olması normaldir. Çünkü bebek anne karnında aldığı besinlerin posasını vücudundan uzaklaştırır. Bu da idrarda anormal renklerin görülmesine neden olabilir.

Ancak birkaç kakadan sonra durum değişmemişse o zaman mutlaka bir doktora muayene olması gerekmektedir.

Bebeklerde Sarı Renk Kaka Normal mi?

Eğer bu renk hardal sarısı renginde ise endişelenecek bir durum yoktur. Emzirme döneminde olan bir bebeğin hardal sarısı renkte kaka yapması normaldir. Genelde bu dönemde, kakanın rengi annenin yediklerine bağlı olarak da değişmektedir. Çünkü anne aldığı besinleri, süt yolu ile çocuğuna aktarmaya devam eder. Bu da haliyle bebeğin dışkısında farklı renklerin görülmesine neden olabilir. Bebeklerde en yaygın olan dışkı rengi hardal sarısı kıvamındaki renktir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli