Bebeklerde Koyu Yeşil Kaka

Sıradaki içerik:

Bebeklerde Koyu Yeşil Kaka

e
sv

Hamilelikte Akıntı Olur Mu?

65 okunma — 02 Şubat 2023 12:52
Hamileliğin başlamasının ardından anneler yaşadıkları tüm değişikliklerin normal olup olmadığından şüphelenmektedir.

Hamileliğin başlamasının ardından anneler yaşadıkları tüm değişikliklerin normal olup olmadığından şüphelenmektedir. Vajinal akıntı ise bu konuların en başında gelen konulardan biridir. Hamilelikte akıntı olur mu, olursa nasıl olmalı hakkında sizlere açıklama yapacağım.

Hamilelikte Vajinal Akıntı Neden Olur?

Öncelikle hamilelikte vajinal akıntı ile karşılaşmak son derece beklenen bir durumdur. Akıntı oluşum nedenleri;

  • Hamilelikte değişen östrojen ve progesteron hormonunuzdan kaynaklanmaktadır.
  • Özellikle bebeğin rahminize yerleşmesinde akıntı ile karşılaşılmaktadır.
  • Rahminiz bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için hormon seviyesini güncel olarak artırmakta ya da düşürmektedir. Bu durumda da akıntı olması oldukça normaldir.
  • Bebek büyüdükçe idrar kesesine baskı yapmaya başlar. Bu durumda istemsiz küçük idrar kaçırmaları ile karşılaşılabilir. Kimi zaman bu idrar akıntı olarak karıştırılabilmektedir.

Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?

Hamilelikte akıntı olur mu; hamilelikte normal olarak beklenen ve görülen akıntı saydam ya da beyaz renklidir. Ancak hamileliğinizin ilk haftalarında pembe kırmızı ya da açık kırmızı akıntı yaşamanız da normaldir. Ancak akıntınız normal olarak görülmüyorsa, iç çamaşırınızda kanama tarzında lekeler oluşuyorsa doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Hamilelik sırasında farklı renklerde akıntı görülebilmektedir. Kaşıntısız ve kokusuz akıntılar genellikle normal olarak kabul edilirken akıntınızın yanında farklı semptomlar bulunuyorsa doktor ile görüşmelisiniz.

Hamilelikte Akıntı Renkleri Ne Anlatır?

Hamileliğinizde karşılaştığınız akıntının rengi çok önemlidir. Akıntınızın yapısı, kokusu ve rengi akıntınız hakkında bilgi verecektir. Eğer akıntınız;

  • Sarı renkli ise: Sarı renk akıntı sıklıkla enfeksiyonun işaretçisidir. Eğer akıntınıza eşlik eden kaşınma, sızı varsa ya da akıntınız peynir gibiyse mantar enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelmektedir.
  • Koyu sarı ya da yeşilimsi ise: Eğer koyu renk akıntınıza eşlik eden balık gibi kötü koku varsa bakteriyel enfeksiyona ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip olduğunuz anlamına gelmektedir.
  • Pembe akıntı: Pembe akıntı ilk haftalarda normal olarak karşılansa da eğer akıntınıza ağrı eşlik ediyorsa ve akıntınız gittikçe kanlı bir hal alıyorsa mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.
  • Gri akıntı: Hamilelikte gri akıntı ile karşılaşmak asla normal değildir ve sıklıkta bakteriyel vajinozis adı verilen bir enfeksiyon anlamına gelmektir. Akıntınızla beraber tahriş, vajinal açıklıkta kızarıklık, tahriş, keskin ve kötü koku eşlik ediyorsa mutlaka doktor ile görüşmelisiniz.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli