Dikkatli Olun Çocukların İçeceklerinde Fazla Kafein Riski Vardır.

Sıradaki içerik:

Dikkatli Olun Çocukların İçeceklerinde Fazla Kafein Riski Vardır.

e
sv

Çocuklar İçin Neden Yeterli Uyku Gereklidir?

34 okunma — 03 Şubat 2023 16:35
Bebeklerin en az 11 ila 14 saat uykuya, okul öncesi çocukların en az 10 ila 13 saat uykuya ve okula giden çocukların en az 9 ila 11 saat uykuya ihtiyacı vardır. Yeterli uykunun çocukların sağlıklı büyümesinde ve gelişmesinde oynadığı rolü

Bebeklerin en az 11 ila 14 saat uykuya, okul öncesi çocukların en az 10 ila 13 saat uykuya ve okula giden çocukların en az 9 ila 11 saat uykuya ihtiyacı vardır. Yeterli uykunun çocukların sağlıklı büyümesinde ve gelişmesinde oynadığı rolü öğrenmek için okumaya devam edin. Uyku herkes için çok gereklidir ve özellikle çocuklar için sağlığın artırılmasında hayati bir rol oynar. Geceleri düzenli ve yeterli uyku, yaşam kalitesini, ruhsal ve fiziksel sağlığı korur. Biz uyurken sağlıklı beyin çalışması gerçekleşir ve beyin ertesi güne hazır hale gelir.

Aşağıda, “çocuklar neden yeterince uyumalıdır?” Sorusunun nedenlerinden bazıları verilmiştir.

 1. Sağlık Bozukluklarını Önler
  Yetersiz uykunun şeker hastalığı, obezite, kalp krizi ve diğer çeşitli kalp hastalıkları gibi bazı ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini
  belirten kanıtlanmış birçok çalışma vardır . Bazen uyku kaybından kaynaklanan sağlık riskleri erken dönemde görülmeyebilir, ancak birkaç yıl sonra sonuçlar görünür hale gelir.
 2. Öğrenmeyi Arttırır

Bir çocuk uyuduğunda çok huzurlu görünür, ama gerçek şu ki beyni gece boyunca meşgul. Her yaştan çocuk için öğrenmede uyku destekleri ve eğitim uzmanları şekerlemelerin kesin bir sihir numarası olduğunu belirtiyor. Günümüzde çocuklar çok fazla şeyle meşguller ve bu nedenle yeterli uyumalarını sağlamak kolay değil. Sınavlar, düzenli testler, ders dışı faaliyetler ve aletlere katılım, her gün onları aşırı yükleyen birkaç faktördür ve bu nedenle, öğrenme kapasitesini artırmak için yeterli uyku zorunludur.

 1. Bağışıklığı İyileştirir

Uyku sırasında enfeksiyon, stres ve hastalıkla mücadelede yardımcı olan sitokin adı verilen çocuklar için gerekli olan önemli bir protein üretilir. Bu bağışıklık güçlendirici özelliklerinin yanı sıra, çocukları herhangi bir dikkat dağınıklığı olmadan iyi uyumaya teşvik eder.

 1. Kilo Üzerindeki Etkiler

Birkaç kanıt, bir çocuğun geceleri yeterince uyumadığı zaman aşırı kilolu hale geldiğini belirtmektedir. Çocukları kundaklama veya sallama gibi birkaç teknik kullanmak derin bir uykuya izin verir ve fazla kilolu olma şansı daha azdır. Birçok araştırmacı, çok yorgun ve uykusuzluk çeken çocukların yüksek yağlı yiyecekler istediklerini söylüyor.

 1. Ağrıyı Azaltır

Çocuğun kronik ağrısı varsa veya herhangi bir aşı yaptırmışsa. Yeterli uyku aslında ağrıyı azaltacaktır. Çok az araştırmacı, derin uykunun her türlü ağrının ilacı olduğunu bulmuştur.

 1. Hafızayı Geliştirir

Çocuğunuz okulda öğretilenleri veya enstitülerde öğrendiklerini unutuyor mu? Bu hafıza kaybının nedeni uykusuzluktur. Araştırmalar, beyin işlemenin anıları uyurken başladığını ve kaynaştırdığını gösteriyor. Bu nedenle, daha iyi bir hafıza geliştirmek için çocuklarınız için iyi bir uyku zamanı planlayın.

 1. Davranış Sorunlarını Önler

Pek çok çocuk yetersiz uyku nedeniyle okulda ve mahalle arkadaşlarında saldırgan davranışlar sergilemektedir. Yeterli bir uyku, bu tür davranışları önlemeye yardımcı olabilir.

Geceleri uykusuz olan herhangi bir çocuk, diğer aktiviteler nedeniyle çok yorgun hissettiği için genellikle gündüz uykuya dalar. Bu mikro uyku nedeniyle çocukların günlük programları etkilenir. Çocukların iyi bir uyku çekmesine yardımcı olmak için ailelerin barışçıl bir ortam yaratmak için işbirliği yapması gerekir. Geceleri TV, radyo veya diğer ses cihazları gibi elektronik cihazları kullanmaktan kaçının. Ebeveynler çocuğu uyutmak yerine, kendi başlarına uyumalarına izin verin. Faaliyetlerini bağımlı olmadan yürütmelerine yardımcı olur. İyi bir uyku vakti ve rahat bir yatak, çocukların geceleri iyi uyumasına yardımcı olabilir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli