Çocuğunuza Kendi Kendine Güvenmeyi Öğretin

Sıradaki içerik:

Çocuğunuza Kendi Kendine Güvenmeyi Öğretin

e
sv

Dikkatli Olun Çocukların İçeceklerinde Fazla Kafein Riski Vardır.

79 okunma — 03 Şubat 2023 16:34

Sadece kahve değil, aynı zamanda çocuklar tarafından sıklıkla içilen diğer bazı içeceklerde de kafein bulunur. Bu nedenle, küçük çocuğunuzun tükettiği içecek türlerine dikkat etmelisiniz, çünkü fazla kafein tüketimi sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Kahve dışında çay, çikolata, çikolatalı süt, sodalı içecekler, kahveli dondurma, yoğurt ve ayrıca küçüğünüzün en sevdiği pudingde kafein bulunur. Bu nedenle, tek başına kahveden kaçınmak, kafeinin etkilerinden arınmış olduğunu garanti etmeyebilir.

Kafein, merkezi sinir sistemini uyaran bir uyarıcı olarak çalışır. Küçük dozlarda kafein çocukları daha aktif ve enerjik hale getirebilir. Yine de, çocukların fazla kafeinin yan etkilerini yaşamaları için yüksek dozda kafeine ihtiyaç olmadığı da unutulmamalıdır. Bu nedenle çocuklarda kafein daha sınırlıdır.

Çocuklar Tarafından Tüketilebilecek İçeceklerdeki Kafein İçeriği

Aşağıda, çocuklar tarafından tüketilebilecek içeceklerde bulunan kafein içeriğine genel bir bakış sunulmuştur:

 • 350 ml şekerli kahve içeceği 130 mg kafein içerir
 • 350 ml buzlu çay 70 miligram kafein içerir
 • 350 ml soda 70 mg kafein içerir
 • 300 ml sıcak çikolata 10 miligram kafein içerir
 • 200 ml çikolatalı süt 5 mg kafein içerir

Kafeinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda fazla kafeinin yan etkileri mide ağrısı, baş ağrısı, uyku güçlüğü, konsantrasyon güçlüğü, huzursuzluk ve artmış kalp atışını içerebilir .

Ek olarak ortaya çıkabilecek yan etkiler şunlardır:

 1. Bodur kemik büyümesi

Çocukluk, sağlıklı kemik gelişimi için önemli bir zamandır. Fazla kafein, küçük çocuğunuzun kemiklerinin gelişimini engelleyebilir, çünkü kafeinin doğası kalsiyum emilimini engeller.

 1. Fazla kilo alımı

Gazlı içecekler gibi kafeinli içeceklerin tüketimi fazla kilo alma riskini artırabilir. Bunun nedeni, çocukların tercih ettiği kafeinli içeceklerin genellikle şeker ve yağ açısından da yüksek olmasıdır .

 1. Davranıştaki değişiklikler

Kafein bir uyarıcıdır, bu nedenle beyindeki çocukların davranışlarını ve sosyalleşmesini düzenleyen kimyasalların seviyelerini etkileyebilir. Aşırı kafeinli içecekler tüketmeye alışkın çocuklar hiperaktif olma eğilimindedir, ruh hallerini kolayca değiştirir ve kolayca endişeli hissederler.

 1. Vücut çabuk yorulur

Kafein, beyni ve bedeni enerji sağlamadan daha fazla çalışmaya teşvik edebilir. Bu, çocukların aktiviteler sırasında daha kolay yorulmasına ve performanslarının düşmesine neden olabilir.

 1. Dehidrasyon

Kafein bir idrar söktürücüdür , bu nedenle tüketimi çocuğunuzun daha sık idrara çıkmasına ve daha kolay susamasına neden olabilir. Bu, özellikle çocuk çok fazla su içmiyorsa, dehidrasyon riskini otomatik olarak artırır.

 1. Boşluklar

Genellikle çok fazla şeker içeren kafeinli içecekler, özellikle dişlerini fırçalamakta tembel ise çocuklarda çürük riskini artırabilir .

 1. Kalp hastalığı riski

Kafeinin yan etkilerinden biri de kalp çarpıntısıdır. Bu etki, kalp rahatsızlığı olan çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratacaktır.

Yan etkilerden yola çıkarak, annelerin çocuklarda kafein tüketimini sınırlaması veya hatta bunlardan kaçınması iyidir. Küçük çocuğunuz yukarıdaki gibi içecekleri tüketmeyi seviyorsa, Annelere yavaş yavaş bırakmaları önerilir. Kafeini aniden bırakmak, bir çocuğun ruh halini bozabilir.

Bebeğinizin sağlığının daha iyi korunabilmesi için Annelere kafeinli içecekleri maden suyu , süt ve taze meyve suları gibi diğer sağlıklı içeceklerle değiştirmeleri tavsiye edilir .

Ancak, çocuğunuz kafeinli içecekleri tüketmeyi bırakmakta zorlanıyorsa veya kafein tükettikten sonra şikayetleri varsa, onu çocuk doktoruna götürmekten çekinmeyin

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli