İspanyol Paça Pantolon Kombin Önerileri

Sıradaki içerik:

İspanyol Paça Pantolon Kombin Önerileri

e
sv

Hamilelikte Folik Asit Ne İşe Yarar

55 okunma — 04 Şubat 2023 13:42
Bir yetişkinde günlük folik asit ihtiyacı 400 mcg'dir ancak hamilelikte bu oran artar. Gebelik sürecinde günlük alınması gereken f

Bir yetişkinde günlük folik asit ihtiyacı 400 mcg’dir ancak hamilelikte bu oran artar. Gebelik sürecinde günlük alınması gereken folik asit oranı ve Hamilelikte Folik Asit Ne İşe Yarar sorusunun cevabını Gökmen bebek okuyucuları ile paylaşıyoruz.

Folik Asit Nedir?

Folik asit, B vitamini sınıfında olan B9 vitamini sentetik yapıda olan bir çeşit formudur. Pteroil glutamik asit olarak adlandırılır, doğal formuna verilen isim ise Folat’tır. Yeşil yapraklarda bol miktarda bulunmasından dolayı bu ismi almıştır.

Suda erime özelliğine sahip olan vitamin aynı zamanda ısı etkisi ile rahatlıkla parçalanır. Bundan dolayı folik asit içeren besinler uzun süre pişirilmez.

Yetişkin bir insanda günde 400 mcg olan folik asit ihtiyacı gebelik, emzirme, karaciğer hastalıkları, hemolitik anemi, emilim bozuklukları, hipertiroidizm gibi durumlarda artar. Bu durumda doktor gerekli gördüğünde takviye ile destek sağlar.

Gebelikte Folik Asit Neden Önemlidir?

Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında yeterli oranda folik asit kullanımı bebeğin omurilik bebeğin gelişimi ile birlikte sinir sistemi organları gelişimi için de oldukça önemlidir.

Hamilelikte Folik Asit Ne İşe Yarar dendiğinde bebeğin beyin ve omurilik gelişimi gebeliğin ilk 4 haftasında tamamlanır bu yüzden hamile kalmadan önce folik asit kullanımına başlanmalıdır. Hamilelikte yeteri kadar folik asit alınmaması halinde bebeklerde;

  • Omurganın kapanmaması
  • Omurgada kese bulunması
  • Beyin gelişiminin azalması gibi ciddi problemlere neden olur.

Folik Asit Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Suda çözünen bir vitamin olmasından dolayı yağ dokusunda depolanmayan ve her gün alınması gereken folik asit idrar ile atılır. Bu yüzden eksikliği hızlı şekilde belirti gösterir, folik asit eksikliğinin en önemli nedenleri;

  • Sindirim sisteminde yaşanan emilim bozuklukları
  • Alkol kullanımı
  • Meyve ve sebzelerin aşırı pişirilmesi
  • Böbrek diyalizi
  • Bazı ilaçların kullanımı
  • Dengesiz ve yetersiz beslenmedir.

Folik asit kırmızı kan hücrelerinin yapımına yardımcı olur yetersiz olması halinde anemi ya da halk arasında bilinen ismi ile kansızlığa neden olur. Bu yüzden dokulara ihtiyaç duyduğu oksijen yeteri kadar gitmez.

Hamilelik sürecinde bebeğin yetersiz oksijen alması ciddi zararlara sebep olur. Anemiye bağlı olarak nefes darlığı, çabuk yorulma, baş dönmesi ve solgun görüntü gibi belirtiler ortaya çıkar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli