Kot Gömlek Kombinleri ve Stil ipuçları

Sıradaki içerik:

Kot Gömlek Kombinleri ve Stil ipuçları

e
sv

3 Aylık Prematüre Bebek Kaç Kilo Olmalı?

67 okunma — 05 Şubat 2023 13:50
Prematüre bebeğiniz doğdu ve artık 3. Ayını tamamladı. Hemen ailelerin aklında acaba gelişimi yerinde mi, kilosu boyu ne kadar olmalı

Prematüre bebeğiniz doğdu ve artık 3. Ayını tamamladı. Hemen ailelerin aklında acaba gelişimi yerinde mi, kilosu boyu ne kadar olmalı gibi sorular dolaşmaya başlayacaktır. Bu nedenle bu yazımda 3 aylık prematüre bebek kaç kilo olmalı, gelişimi iyi mi nasıl anlarız bahsedeceğim.

3. Ayda Prematüre Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Prematüre bebeğinizin gelişimi onun ne kadar erken doğduğu, doğduktan sonra aldığı bakıma göre değişiklik gösterecektir. Eğer bebek doğumdan sonra ağır problemler, kanamalar, havaleler, nöbetler yaşadıysa bu durumlar onun gelişimini yavaşlatacaktır.

Ancak ortalama doğmuş ve problemle karşılaşmamış 3 aylık prematüre bebek kaç kilo olmalı diye genel bir sayı verecek isek, doğum anındaki kilosundan ortalama 1.000- 1.500 gram arasında fazla kiloya sahip olması gerekir.

Prematüre doğmuş bir bebek hayata yaşıtlarından geç başlamış anlamına gelmektedir. Bu nedenle prematüre bir bebek için yaşıtlarıyla karşılaştırma yapmak adaletsiz ve yanlış bir sonuç verecektir. Bu durumda düzeltilmiş yaş hesaplaması büyük önem taşımaktadır.

Prematüre Bebeklerde Düzeltilmiş Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Prematüre bebeklerde düzeltilmiş yaş hesaplaması bebeğinizin gelişimi takip etmeniz için size iyi bir ipucu verecektir. Bu hesaplama için bebeğin takvim yaşından erken doğduğu süre çıkarılır. Örnek verecek olursak;

  • Bebeğinizin şu anki takvim yaşı 3 ay yani 12 hafta olsun,
  • Bebeğiniz 4 hafta yani hamileliğin 36. Haftasında doğduğunu düşünelim.

Yapılacak hesaplamaya göre 12’den 4’ü çıkararak bebeğinizin gelişimsel olarak 8. Ayda olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumda 8 aya yönelik bebeğinizi incelemeli ve değerlendirmelisiniz.

Bebeğinizin Kilosunu Ve Gelişimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bebeğinizin ne kadar kiloya ve boya sahip olması gerektiği göreceli bir durumdur ve bebekten bebeğe değişiklik göstermektedir. Bebek kilosu hesaplanırken;

  • Bebeğin cinsiyeti önem taşımaktadır. Erkek bebeklerin kız bebeklerden daha ağır olması beklenmektedir.
  • Bebeğin ne kadar erken doğduğu önem taşır. Bir bebek ne kadar erken doğmuşsa hamilelik dışında o kadar uzun tamamlaması gereken gelişimi vardır demektir. Bu nedenle erken doğmuş bir bebeğin gelişimi de kilosu da düzeltme yaşına göre hesaplanmalıdır.
  • Bebeğiniz için en doğru bilgileri almak için bebeğinizi düzenli olarak muayeneye götürmelisiniz.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli