3 Aylık Prematüre Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Sıradaki içerik:

3 Aylık Prematüre Bebek Kaç Kilo Olmalı?

e
sv

Aptamil Prematüre Mama Ne Zamana Kadar Kullanılır?

56 okunma — 05 Şubat 2023 13:50
Yeni doğan bebeklerin gelişimini iyi olarak tamamlayabilmesi için beslenmesinin önemi büyüktür. Eğer bebeğiniz prematüre olarak doğmuşsa beslenmesi

Yeni doğan bebeklerin gelişimini iyi olarak tamamlayabilmesi için beslenmesinin önemi büyüktür. Eğer bebeğiniz prematüre olarak doğmuşsa beslenmesi çok daha önemlidir. Çünkü bebeğiniz anne karnında gelişimini tamamlayamadan doğmuş demektir. Bugün prematüre bebeklerde beslenme nasıldır, kullanacağınız Aptamil prematüre mama ne zamana kadar kullanılır hakkında bilgi ve tecrübelerimi paylaşacağım.

Aptamil Prematüre Mama Nedir?

Aptamil prematüre mama, anne karnından gelişimini tamamlayamadan çıkmış bebeklerin sindirim sistemi göz önünde bulundurularak hazırlanmış bebek mamasıdır. Prematüre bir bebek normal bebekler gibi beslenemez. İhtiyaç duydukları protein miktarı çok daha fazladır. Bu nedenle bu mamada bebeğinizin gelişimi için uygun miktarda protein, vitamin, mineral ve diğer elementler bulunmaktadır. Ayrıca Whey/kazein oranı 60/40’tır.

Aptamil prematüre mama ne zamana kadar kullanılır; bebeğiniz 3,5 kilogram olana kadar prematüre olarak sayılacağı için prematüre mama kullanılmalıdır.

Prematüre Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Prematüre bebeklerin büyümeyi yakalayabilmesi için alacağı enerji miktarı değişiklik göstermektedir. Genellikle prematüre bebeklerin haftada 90 ila 120 gr tartı kilosu almalıdır. Ancak bebeğiniz başta kilo kaybederse endişelenmemelisiniz, bu beklenen bir durumdur.

Bebeğinizin beslenmesi kilosu ve gelişimi ile doğru orantılıdır. Eğer bebeğiniz 1500 gramdan az doğdu ise bağırsak sistemi gelişmediği için sindirim gerçekleştiremeyecektir. Bu durumda damardan beslenme yoluna gidilmektedir. Ancak bebeğiniz 1500 gramdan ve 33 haftadan büyük ise doğrudan prematüre mama ve anne sütüyle beslenebilir.

Bebek Maması Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Anne sütü şüphesiz ki bebeğin en iyi beslenme yoludur. Ancak bazı özel durumlarda bebeğin yeterli beslenmesi için bebek maması kullanmaya başlanabilmektedir. Eğer;

  • Doktorunuz tarafından önerildiyse,
  • Sütünüz belirli faktörlerden kaynaklı kesildiyse ya da azaldıysa,
  • Bebeğiniz prematüreyse ve kilosunu belirli oranda artırmak gerekiyorsa,
  • Anne sütünü zenginleştirmeniz gerekiyorsa bebek maması kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerde Bebek Maması Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek maması kullanmak kadar bebek maması hazırlamak da büyük önem ister. Bebeğinizin mamasını hazırlarken;

  • Ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Özellikle prematüre bebeğinizin bağışıklık sistemi zayıf olacağı için temizlik çok önemlidir.
  • Seçtiğiniz biberon iyi kalite sert plastik ya da cam olmalıdır.
  • Biberon ve parçalarını 10 dakika kaynatın.
  • Hazırladığınız mamayı bekletmeden bebeğinize verin.
  • Mamanın üzerinde bulunan hazırlama tarifine mutlaka uymalısınız. Kendiniz ekstra mama ya da su eklememelisiniz.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli