Prematüre Bebekler Nasıl Kilo Alır?

Sıradaki içerik:

Prematüre Bebekler Nasıl Kilo Alır?

e
sv

Prematüre Bebek Kuvözde Nasıl Beslenir?

70 okunma — 06 Şubat 2023 14:05
Prematüre bebekler, normal doğum süresinden önce dünyaya gelirler. Bu da gelişimleri açısından dezavantaj olabilir

Prematüre bebekler, normal doğum süresinden önce dünyaya gelirler. Bu da gelişimleri açısından dezavantaj olabilir. Çünkü bebekler, anne karnında her gün gelişim içerisindedir. Ve anneden ihtiyacı olan besinlere alarak da bu gelişimi sürdürür. Ancak prematüre bebeklerde sorunlar, bebek ne kadar erken doğarsa o kadar şiddetli olabilir. O yüzden bakımlarına çok daha büyük özen gösterilmesi gerekmektedir. O yüzden siz Gökmenbebek okuyucuları için özellikle prematüre bebek annelerini yakından ilgilendiren bir soruyu cevapladık; Prematüre bebek kuvözde nasıl beslenir?

Prematüre Bebek Nedir?

Prematüre bebek, normal doğum süresinden önce doğan, yani erken doğum ile dünyaya gelen bebeklere verilen isimdir. Uzmanlar 37. Haftadan önce doğan bebekleri ‘ prematüre bebek ‘ kategorisine almaktadır. Bilindiği üzere normal bir gebelik 37- 41 hafta arasında sürüyor. Bu süreç içerisinde bebek hem anne karnından besinler alıyor hem bu besinleri gelişmesini desteklemek amaçlı olarak kullanıyor. Yani bu haftalarda da bebek gelişimi aslında devam ediyor. Ancak 37. Haftadan önce doğan bebekler, bu gelişmelerden mahrum kalıyorlar. Bu yüzden de gelişimleri esnasında bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. O yüzden hem hastane ortamında hem de evde, bu bebeklere ayrı bir özen gösterilmesi gerekiyor. Bu da haliyle prematüre bebek kuvözde nasıl beslenir sorusunu akıllara getiriyor.

Prematüre Bebek Kaçıncı Haftada Doğar?

Prematüre bebekleri genellikle 37. Haftadan önce doğarlar. 36. Haftadan önce doğan bebekler de vardır. Hatta öyle ki bazı prematüre bebekler 34. Haftada dahi doğabiliyor. Bebeğin bu kadar erken doğması beraberinde onun gelişimine dair birçok sorun getiriyor. Bu sorunlar, gereken özen gösterilmediği takdirde ölümcül boyutlarda olabilir. O yüzden hem hastane hem de ev ortamında büyük bir özenle beslenmeli korunmalılar.

Prematüre Bebekler Nasıl Beslenir?

Prematüre bebekler, gelişimleri açısından yeterli takviyeleri sağlayabilecek şekilde beslenmelidirler. Bu hastane ortamından başlayarak evde de aynı şekilde devam ettirilmelidir. Bu yüzden anne sütünün önemini bir kez daha vurgulamak isteriz. Peki, prematüre bebekler hastane ortamında nasıl besleniyor?

  • Damar yolu ile ( serumlar vs.)
  • Ağız ya da burundan sonda yardımı ile
  • Emerek

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli