Prematüre Bebek Kuvözden Ne Zaman Çıkar?

Sıradaki içerik:

Prematüre Bebek Kuvözden Ne Zaman Çıkar?

e
sv

Prematüre Bebek Sürekli Uyuyor

59 okunma — 06 Şubat 2023 14:00
Prematüre bebekler, normal doğum sürecinden eren dünyaya geldikleri için gelişimleri esnasında bir takım sorunlar ile karşılaşabilir.

Prematüre bebekler, normal doğum sürecinden eren dünyaya geldikleri için gelişimleri esnasında bir takım sorunlar ile karşılaşabilir. Anne ve babaların son derece özenli olması gereken bu dönemlerde bebeğin her hareketinin izlenmesi hayati önem taşıyabilir. Bu yüzden gerek hastane ortamında gerekse ev ortamında bu bebeklere ekstra özen gösterilmek zorundadır. Ancak bu bebeklere sahip ebeveynler, prematüre bebek sürekli uyuyor gibi sorunlardan yakınmakta ve bunlara çözüm aramaktadır. Biz de bu bebeklere dair en çok merak edilen soruları Gökmenbebek okuyucuları için derledik.

Erken Doğum Sebepleri Nelerdir?

Prematüre bebek, normal doğum süresinden çok daha önce doğan bebeklere verilen isimdir. Bu süreçte erken doğan bebeklerin gelişimleri tam olarak tamamlanmaz ve bebeğin dış dünyadaki gelişim sürecinde bazı sorunlar yaşanabilir.

Peki, buna neden olan erken doğum sebepleri nelerdir? Erken doğumun uzmanlar açısından kesin bir sebebi yoktur. Bunlar anneden anneye göre farlılık gösterebilir. Bazı annelerin ruhsal yapısı, fiziki hastalıkları, rahim açıklığında meydana gelen değişimler, doğuma yaklaşırken meydana gelebilen bazı değişiklikler hatta sinir strese bile bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Prematüre Bebeklerde En Yaygın Sorunlar Nelerdir?

Prematüre bebeklerde görülen en yaygın sorunlar öncelikle solunum sistemleri ile ilgilidir. Solunum organlarının tam olarak gelişmesi, hem beslenmelerini hem de nefes almalarını zorlaştırabilir. Bu yüzden bu bebekler belirli sürelerde kuvöz ortamında tutulmaktadır.

Prematüre bebeklerden bazılarının sindirim sistemleri de gelişmemiş olabilir. O yüzden bu bebekler beslenirken genelde damar yolu ve ağız- burun sondaları yardımıyla beslenmektedir. Emme refleksleri henüz gelişmemiş prematüre bebeklerde bu çözüme yaygın olarak başvurulur.

Prematüre Bebek Sürekli Uyur mu?

Prematüre bebe anneleri en çok prematüre bebek sürekli uyuyor gibi konularda endişelenmektedir. Bu durum aslında gelişimi aşamasında yorgun düşen ve beslenmesini normal bebekler gibi gerçekleştiremeyen bebekler için normal olabilir. Ancak bu sorunla birlikte ortada farklı sıkıntılar varsa ( emmeme, beslenmede güçlük ) o zaman mutlaka bir doktor tarafından muayene edilmesi ve doktorun vereceği talimatlara uygun olarak davranılması gerekmektedir. Bu bebeklere daha fazla özen ve daha fazla ilgi gösterilmesi gerekir.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli