Prematüre Bebek Sürekli Uyuyor

Sıradaki içerik:

Prematüre Bebek Sürekli Uyuyor

e
sv

Prematüre Bebekler Çok Uyur Mu?

66 okunma — 06 Şubat 2023 14:01
Prematüre bebek dünyaya geldikten itibaren zamanının çoğunu uyuyarak kalanını ise yemek yiyerek harcar.

Prematüre bebek dünyaya geldikten itibaren zamanının çoğunu uyuyarak kalanını ise yemek yiyerek harcar. Bebeğin bunlar dışında dünyadan beklentisi yoktur. Bu nedenle bu yazımda prematüre bebekler çok uyur mu, ne kadar uyumalı, nasıl uyumalı bundan bahsedeceğim.

Prematüre Bebekler Gün İçerisinde Ne Kadar Uyur?

Prematüre bebek doğduğu andan itibaren günün büyük bir kısmında uyurlar. Bunun nedeni bebeğin gelişim için bolca uykuya ihtiyaç duymasıdır. Yeni doğmuş bir prematüre bebek gelişimini desteklemek için günün 16 ila 22 saatinde uyur. Biz yetişkinler için fazla olan bu süre prematüre bebekler için oldukça normaldir.

Bu yoğun uyku düzeni ise bebeğin 36.haftayı geçmesinden itibaren değişmeye başlayacaktır. 36. Haftadan sonra bebek daha çok uyanık kalıp uykusunu daha kısa hale getirecektir. Ancak bu durumda da bebeğin bir yetişkin kadar uyanık olmasını beklememek gerekir.

Prematüre Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Prematüre bebekler çok uyur mu; bu bebekler günün uzun bir zamanında uyurlar. Ancak yine de bebek için bir uyku düzeni oluşturmak önem taşır. Bebeğinize uyku düzeni oluşturmak için;

  • Öncelikle uyku sırasında bebeğinizi rahatsız edecek unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Bebeğinizin uykusunun bozulması onu rahatsız edecektir.
  • Bebeğinizi uyutmadan önce ritüeller belirlemelisiniz. Ninni, beslenme, banyo gibi unsurları kullanarak bebeğinizin daha rahat uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz.
  • Uyku sırasında koş bir ışık ve hafif rahatlatıcı bir müzik kullanılabilir.
  • İlk 6 ay boyunca bebeğinizi kendi odanızda ancak kendi yatağında uyutmalısınız.
  • Seçtiğiniz battaniye ve yorganlar ağır olmamalı ve mevsime uygun olmalıdır.

Prematüre Bebeklerde Yaşanan Uyku Problemleri Nelerdir?

Prematüre bebeklerde uyku problemleri oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Özellikle prematüre bebeğiniz ilk doğduğu aylarda çok sık uyuyup uyanacaktır. Kimi zaman uykusunda nefes alma problemleriyle de karşılaşabilir. Ancak bu durumlar 3 aydan sonra ortadan kalkmaya başlayacaktır.

Bebeğiniz genellikle karnı acıktığı zaman uyanacak, karnı doyduktan sonra yeniden uyuma eğiliminde olacaktır. 5-6 aydan sonra ise bebeğiniz gündüzleri çok daha uyanık kalarak sizinle vakit geçirmeye başlayacaktır. Ancak yeni doğumda beklenen bu uyku sürresi geceleri daha az gündüzleri ise daha uzun olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli