Çocukları Spora Teşvik Etmek

Sıradaki içerik:

Çocukları Spora Teşvik Etmek

e
sv

Çekingen Çocuğu Sosyalleştirmenin Yolları

56 okunma — 07 Şubat 2023 14:12
Bazı çocuklar çeşitli sebeplerden ötürü sosyal ortamlardan kaçabilir, utanma duygusunu ağır bir şekilde yaşayabilir,

Bazı çocuklar çeşitli sebeplerden ötürü sosyal ortamlardan kaçabilir, utanma duygusunu ağır bir şekilde yaşayabilir, arkadaş edinmekten korkabilir. Bu durum çocukların çekingen olduğunu gösterir ve asosyal davranışlar sergilemesine, hatta çeşitli psikolojik rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir. Çocuğu sosyalleştirmek isterseniz öncelikle çekingenliğin altında yatan sebepleri bilmenizde fayda vardır.

Çocukların Çekingen Olmasının Nedenleri Nelerdir?

 1. Ailenin çocukları aşırı derecede gözetim altında tutması çocukta sürekli korunma isteğini ortaya çıkarır ve bu durum çocukta özgüven eksikliği yaratır.
 2. Her çocuk mükemmel olmayabilir ama çocuğun mükemmel olmasını sağlamak için ebeveynin başka bir çocukla kendi çocuğunu kıyaslaması büyük bir hata olup bu tutum çocuğu sadece depresif bir duruma sokmaktadır.
 3. Ebeveynlerin çocuk bakımı konusunda eğitimsiz olması çocuğun kendi yaşında öğrenmesi gereken şeyleri öğrenmeyerek sosyal yaşama yabancılaşmasına neden olur.
 4. Çocuğa şiddet uygulanması çocuğun korkak yaşamasına sebep olur ki bu da kendine olan özgüvenini yitirmesine neden olur.

Çocuklarda Çekingenlik Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak çocuğun hiçbir şekilde sosyal ortamlara karışmaması, insanlardan korkması bu durumun belirtisidir. Çocuk kendini tamamen dış dünyaya kapamıştır ve tek başına kalmak ister.

Peki Çekingen Çocuk Nasıl Sosyalleştirilir?

 1. Çocuğa içinde bulunduğu durum yüzüne karşı vurulmamalı ve ona hep iyi söylemler teşvik edilmelidir. Böylece çocuk ebeveyninin gözünde iyi söylemlerde olduğunu gördükçe ufak da olsa özgüven gelişimi gösterir.
 2. Zorla güzellik olmaz deyişi çocuklar için de geçerlidir. Çocuğu zorla sosyalleştirmek onun daha çok korkmasına neden olur. Bu konuda biraz sabırlı olmak gereklidir.
 3. Çocuk her ne kadar küçük olsa bile bir program yapılacaksa onun da fikri alınmalı ve birlikte bu fikirler üzerine düşünülmelidir. Çocuğa küçük yaş ile bakmak onun kendini ifade etmesini zorlaştırır.
 4. Her çocuğun sevdiği bir şey vardır. Örneğin çocuk lunaparkı seviyorsa öncelikle buraya götürüp sosyalleşmesi sağlanabilir. Sevmediği ortamlara hemen girerse bir önyargı gelişebilir.
 5. İletişim en önemli unsurlardan biridir. Çocuğunuzla sürekli iletişim kurun. Yaşına uygun konular hakkında onunla konuşmanız çocuğunuzun kendini daha iyi ifade etmesini ve aynı konuşmaları başka insanlar ile yapmasını da sağlayabilir. Bu da özgüveni sağlayan bir unsurdur.
 6. Çocuğa başarıyı öğretin. Örneğin eline bir boya seti ve kâğıt verin ondan bir aile çizmesini isteyin. Bu durum hem çocuğun içsel düşüncelerinizi anlamanızı sağlayacak hem de bu resmi çok beğendiğinizi belirttiğinde çocuğa başarı duygusunu aşılayıp çocukta özgüven duygusunu geliştirecektir.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli