Çekingen Çocuğu Sosyalleştirmenin Yolları

Sıradaki içerik:

Çekingen Çocuğu Sosyalleştirmenin Yolları

e
sv

Çocuklarda Demir Eksikliğine İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

138 okunma — 07 Şubat 2023 14:25
Demir eksikliği özellikle büyüme çağındaki çocuklarda görülen bir sağlık sorunudur ve çocukların sağlıklı olarak gelişmesini engeller. Demir alyuvar olarak adlandırılan kan hücrelerine kırmızı rengini veren hemoglobin içerisinde bulunur

Demir eksikliği nasıl gelişir ve belirtileri nelerdir?

Demir eksikliği özellikle büyüme çağındaki çocuklarda görülen bir sağlık sorunudur ve çocukların sağlıklı olarak gelişmesini engeller. Demir alyuvar olarak adlandırılan kan hücrelerine kırmızı rengini veren hemoglobin içerisinde bulunur. Alyuvarların görevi oksijeni akciğerden alıp diğer dokulara taşımaktır. Kanda yeteri kadar demir bulunmazsa taşınan oksijen miktarı yetersiz olur ve bunun sonucunda demir eksikliği anemisi ortaya çıkar. Demir eksikliği genel anlamda dengesiz ve yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkar.

Demir eksikliği çocuklarda genel olarak zekâ geriliği, halsizlik, huzursuz bacak sendromu, uyku sorunları, kilo kaybı vb. hastalıklara yol açmaktadır. Bunların önüne geçmek için çocuklar demir içeren gıdalarla beslenmelidir.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Ispanak: Sebzeler arasında en çok demir içeren gıda ıspanaktır. Ayrıca ıspanağın yanında demir emilimini kolaylaştıran C vitamini içerikli içeceklerin tüketilmesi de gereklidir.

Kuru meyveler: Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru dut, kuru erik gibi kurutulmuş meyvelerin 100 gramı günlük demir ihtiyacının %23’ünü karşılamaktadır.

Yumurta: Yumurta da demir bakımından oldukça zengin bir besindir. Günde en az 1 adet yumurta tüketilmelidir.

Yeşillikler: Tüm yeşil sebzeler demir bakımından zengin içerikte olup her yemekte sofrada bulunmalıdır. Ayrıca yeşillikler demir emilimini de kolaylaştıran gıdalardır.

Baklagiller: Baklagiller, özellikle bol limonlu salata ile tüketildiğinde günlük demir ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan gıdalardır.

Pekmez: Özellikle keçiboynuzu pekmezi tek başına bile demir eksikliği ile başa çıkabilen bir gıda türüdür. Her sabah aç karına 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi tüketilmesi ve bunun yanında C vitamini deposu olan 1 bardak portakal suyu tüketilmesi demir emilimini kolaylaştırır ve böylece demir eksikliğini giderir.

Et ve et ürünleri: Kırmızı et, tavuk, balık gibi hayvansal gıdalar fazla tüketilmemek şartıyla demir eksikliğine iyi gelen gıdalar arasındadır. Fazla tüketilmesi başka demir hastalıklarının başka türlerine yol açar. Haftada 2 defa C vitamini içeren besinlerle tüketilmesi önerilir.

Demir Eksikliği Olan Çocuklar Hangi Gıdalardan Uzak Durmalıdır?

Demir içeren gıdalarla süt ve süt ürünleri, çay, kahve, kola tüketilmemelidir. Çünkü bu tür gıdalar demir içeren gıdalarla tüketilirse demir emilimini yavaşlatır.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli