Çocuklarda Demir Eksikliğine İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Sıradaki içerik:

Çocuklarda Demir Eksikliğine İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

e
sv

Prematüre Bebek Ebeveyni Olmak

71 okunma — 07 Şubat 2023 14:27
Hamilelik, genel olarak 40 hafta yaklaşık 280 gün sürer. Bebek anne karnında 37. haftayı doldurmadan doğmuş ise o bebek prematüre olarak kabul edilir.

Hamilelik, genel olarak 40 hafta yaklaşık 280 gün sürer. Bebek anne karnında 37. haftayı doldurmadan doğmuş ise o bebek prematüre olarak kabul edilir. Prematüre doğmuş bebek öteki bebeklere göre sadece küçük doğmuş sayılmaz. Organları gelişmemiş, hayata uyum sağlayacak kadar olgunlaşmamıştır.

Prematüre Bebekler Hastanede Ne Kadar Kalır?

Annenin bebeğine olan desteği ortadan kalktığı zaman, prematüre olan bebek bir kaç sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmak zorunda olabilir. Bu sağlık sorunlarının ağırlığı, cinsi ve bebeğin sorunuyla ilgili tedavi şekli, yoğun bakıma ihtiyacı olup olmadığı prematüre bebeğin ne kadar hastanede kalacağını belirler. Genel de bu bebekler solunum desteğine ihtiyaç duymaktadırlar. Solunum desteği oksijen olabileceği gibi de bir yandan makineye bağlanması gibi bir durumda söz konusu olabilir.

Prematüre olan bebek olacağından daha küçük ise bu solunum desteği günlerce sürebilir. Çok küçük doğan bebeklerin, beyin kanaması riski de oldukça yüksektir. Bu yüzden bazı doktorlar tarafından sürekli takip edilir.

Prematüre Bebeklerin Ebeveynleri

Prematüre bebeklerin ebeveynleri, büyük telaş ve korku içinde bebeklerinin sağlıklı olmasını beklerler. Bu bekleyiş içinde ise sürekli kendilerini suçlamaktan başka bir şey yapmazlar. Zannederler ki çocukları onlar yüzünden prematüre doğdu ama bu asla anne ve babanın suçlarından biri değildir. Suçlama yüzünden, prematüre annesinde öfke, sinir, stres, kızgınlık, kırgınlık, başka insanlara bağırma gibi depresyon belirtileri gözükebilir. Burada bütün yük babanın üzerindedir fakat bir doktorla konuşulması oldukça önemlidir.

Bir prematüre ebeveyni başka bir prematüre ebeveyni ile dertleştiği, oturup konuştuğu zaman genel olarak rahatlar. Fakat rahatlamaz ise bebeği görmesi biraz daha sakin olmasına ve rahatlamasına iyi gelecektir. Prematüre bebeğin iyi bakılmadığını düşünüyorsa bakımından sorumlu insanlarla konuşabilir ve nasıl bakımı yapıldığına dair bilgiler edinebilir. Prematüre bir bebeği olan ebeveyn yeniliklerle sürekli karşı karşıya kalabilir. Yeni insanlar, yeni hayatlar, yeni teknolojik aletler, bilinir ki bu yenilikler ebeveynler için pek kolay olmayabilir ama bu işin sonunda bebek olduğu için anne ve babalar bebekleri için her şeyin üstesinden gelebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli