Her Ebeveynin Öğrenmesi Gereken İlk Yardım Becerileri

Sıradaki içerik:

Her Ebeveynin Öğrenmesi Gereken İlk Yardım Becerileri

e
sv

ABDOMİNAL AORT ANEVRİZMASI NEDİR?

39 okunma — 08 Şubat 2023 10:21
Abdominal aort anevrizması (AAA), aortun şişmesidir (anevrizma) - kalpten uzağa, karından vücudun geri kalanına giden ana kan damarıdır.

Abdominal Aort Anevrizması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Abdominal aort anevrizması (AAA), aortun şişmesidir (anevrizma) – kalpten uzağa, karından vücudun geri kalanına giden ana kan damarıdır.Abdominal aort, vücuttaki en büyük kan damarıdır ve genellikle yaklaşık 2 cm genişliğindedir – kabaca bir bahçe hortumu genişliğindedir. Bununla birlikte, 5,5 cm’nin üzerine kadar şişebilir  doktorların büyük bir AAA olarak sınıflandırdığı bir anevrizmadır. Büyük anevrizmalar nadirdir, ancak çok ciddi olabilir. Büyük bir anevrizma patlarsa, büyük bir iç kanamaya neden olur ve genellikle ölümcüldür.Aort duvarı zayıfladığında şişkinlik oluşur. Bu zayıflığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte sigara ve yüksek tansiyonun anevrizma riskini artırdığı düşünülmektedir.AAA’lar en çok 65 yaş üstü erkeklerde yaygındır. Bu gruptaki tüm ölümlerin 50’de 1’inden fazlasını bir kopma oluşturmaktadır.Bu nedenle tüm erkekler 65 yaşına geldiğinde bir tarama testine davet edilir  . Test, yaklaşık 10-15 dakika süren basit bir ultrason taramasını içerir .

AAA’nın Belirtileri

Çoğu durumda, bir AAA belirgin semptomlara neden olmaz. Bununla birlikte, eğer büyürse, bazı insanlar karınlarında (karın) bir ağrı veya nabız gibi bir his veya kalıcı sırt ağrısı geliştirebilir.AAA genellikle sağlık için ciddi bir tehdit oluşturmaz, ancak daha büyük bir anevrizmanın patlaması (yırtılma) riski vardır.Yırtılmış bir anevrizma, genellikle ölümcül olan büyük iç kanamaya neden olabilir. Rüptürü olan 10 kişiden yaklaşık 8’i ya hastaneye ulaşmadan ölüyor ya da ameliyattan sağ çıkamıyor. Aort anevrizmasının yırtılmasının en yaygın semptomu, karın bölgesinde ani ve şiddetli ağrıdır.

AAA tedavisi

Büyük bir AAA patlamadan önce tespit edilirse, çoğu kişiye yırtılmasını önlemek için tedavi görmesi tavsiye edilir. Bu genellikle kan damarının zayıflamış bölümünü bir parça sentetik tüp ile değiştirmek için ameliyatla yapılır. Ameliyat tavsiye edilmezse veya yaptırmamaya karar verirseniz anevrizma yırtılması riskini azaltabilecek bir dizi cerrahi olmayan tedavi vardır. Kolesterolünüzü ve kan basıncınızı düşürmek ve sigarayı bırakmak için ilaçlar içerir. Ayrıca anevrizmanızın boyutunu ultrason taraması ile düzenli olarak kontrol ettireceksiniz. AAA’ları tedavi etme hakkında daha fazla bilgi edinmek tüm toplum açısından faydalı olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli