ABDOMİNAL AORT ANEVRİZMASI NEDİR?

Sıradaki içerik:

ABDOMİNAL AORT ANEVRİZMASI NEDİR?

e
sv

ADAÇAYI NEDİR? ADAÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

50 okunma — 08 Şubat 2023 10:26
Bilimsel adı salvia olan adaçayı, gri-yeşil yapraklı ve odunsu gövdeli bir bitkidir. Ballıbabagiller ailesinden geliyor. Bu ailedeki diğer otlar kekik, lavanta, nane ve biberiyedir. Orta Doğu ve Akdeniz bölgesinde ortaya çıktı. Yaz başında

Adaçayı nedir?

Bilimsel adı salvia olan adaçayı, gri-yeşil yapraklı ve odunsu gövdeli bir bitkidir. Ballıbabagiller ailesinden geliyor. Bu ailedeki diğer otlar kekik, lavanta, nane ve biberiyedir. Orta Doğu ve Akdeniz bölgesinde ortaya çıktı. Yaz başında beyaz, pembe ve mor çiçekler açar. Adaçayı pek çok sağlık yararına sahiptir ve sabunlarda ve kometik  ürünlerinde de kullanılabilir.

Adaçayının  faydaları nelerdir?

  1. Menopoz ve adet kanamalarına iyi gelir.

Menopoz sırasında östrojen eksikliğinden kaynaklanan hormonal dengesizliği düzenler. Adaçayındaki bileşikler östrojenik özelliklere sahiptir ve bu nedenle menopoz sırasında aşırı terlemeyi, sıcak basmaları ve sinirliliği gidermeye yardımcı olur. Ayrıca adet düzensizliklerini, adet kramplarını ve yoksunluk sorunlarını çözmeye yardımcı olur.

  1. Sindirim sistemine çok faydalıdır.

Adaçayı, mide ve bağırsak kramplarını önleyebilen, ishal ve gastrite direnebilen rosmarinik asit içerir. Sindirim sistemine iyi gelir ve mideyi rahatlatır. Bağırsakta oluşabilecek iltihap ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılabilir.

  1. Kolesterolü ve diyabeti düşürmeye iyi gelir

Adaçayı 2-3 hafta boyunca günde 2 bardak çay içtiğinde kolesterol seviyelerini yükseltir ve kötü kolesterole fayda sağlar. Yaprakları tip 2 diyabet hastalarına faydalıdır. Karaciğerde depolanan glikoz salınımını düzenler ve tip 2 diyabet oluşumunu engelleyebilir. Karaciğerinizi temizler.

  1. Kanserin baş düşmanıdır.

Karnosol, kersetin ve rothmanik asit gibi güçlü antioksidanları sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini önleyebilir ve ağız kanseri, cilt kanseri, meme kanseri, karaciğer kanseri ve rahim ağzı kanseri ile savaşabilir.

  1. Kemiklere iyi gelir.

K vitamini içeriği, kemik yoğunluğunu korumak için gereklidir. Günlük diyetinize adaçayı ekleyerek kemik incelmesini ve kırılmalarını önleyebilirsiniz.

  1. Cilde iyi gelir.

Adaçaylı krem, antibakteriyel özelliğe sahiptir ve egzama, sedef hastalığı gibi cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli