ADAÇAYI NEDİR? ADAÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Sıradaki içerik:

ADAÇAYI NEDİR? ADAÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

e
sv

ADDİSON HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİSİ NASIL OLUR?

31 okunma — 08 Şubat 2023 10:29
Addison hastalığı (ayrıca birincil adrenal yetmezlik veya hipoadrenalizm olarak da bilinir), adrenal bezlerin nadir görülen bir bozukluğudur. Böbreküstü bezleri, böbreklerin üstüne oturan iki küçük bezdir. Temel hormonları

Addison hastalığı hakkında

Addison hastalığı (ayrıca birincil adrenal yetmezlik veya hipoadrenalizm olarak da bilinir), adrenal bezlerin nadir görülen bir bozukluğudur. Böbreküstü bezleri, böbreklerin üstüne oturan iki küçük bezdir. Temel hormonları üretirler: kortizol, aldosteron ve adrenalin. Addison hastalığında, böbrek üstü bezi hasar görür ve yeterli kortizol ve aldosteron üretilmez. Birleşik Krallık’ta yaklaşık 8.400 kişi Addison hastalığına sahiptir. En çok 30 ile 50 yaşları arasında görülse de her yaştan insanı etkileyebilir. Ayrıca kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Addison hastalığının erken evre semptomları, depresyon veya grip gibi diğer daha yaygın sağlık koşullarına benzer . Belirtiler:

Kas Güçsüzlüğü

Düşük ruh hali

İştahsızlık ve kasıtsız kilo kaybı

Artan susuzluk

Ayrıca küçük koyu renkli cilt alanları veya koyulaşmış dudaklar veya diş etleri geliştirebilirsiniz. Bu semptomlar her zaman Addison hastalığından kaynaklanmasa da, araştırılabilmeleri için doktorunuzu görmelisiniz.

Neden olur?

Bu durum genellikle bağışıklık sistemindeki bir problemin sonucudur ve bu da adrenal bezin dış katmanına (adrenal korteks) saldırarak steroid hormonları aldosteron ve kortizol üretimini bozar. Bunun neden olduğu net değil, ancak Birleşik Krallık’taki vakaların% 70-90’ından sorumlu. Diğer potansiyel nedenler , Birleşik Krallık’ta yaygın olmasa da, tüberküloz (TB) gibi adrenal bezlere zarar verebilecek durumları içerir .

Addison hastalığını tedavi etmek

Addison hastalığı, eksik hormonları değiştirmek için ilaçla tedavi edilir. Hayatınızın geri kalanında ilacı almanız gerekecek. Tedavi ile Addison hastalığının semptomları büyük ölçüde kontrol edilebilir. Durumu olan çoğu insan normal bir yaşam sürüyor ve birkaç sınırlama ile aktif bir hayat yaşayabiliyor. Bununla birlikte, Addison hastalığı olan birçok kişi, yorgunluk nöbetlerini yönetmeyi öğrenmeleri gerektiğini ve diyabet veya yetersiz tiroid gibi ilişkili sağlık sorunları olabileceğini fark eder. Addison hastalığı olan kişiler, adrenal kriz adı verilen semptomların aniden kötüleşmesi riskinin farkında olmalıdır. Bu, vücudunuzdaki kortizol seviyeleri ilaçlarınızı almadığınız için önemli ölçüde düştüğünde veya başka bir hastalık sırasında meydana gelebilir. Adrenal kriz tıbbi bir acil durumdur ve uyarı işaretleri şiddetli bulantı, kafa karışıklığı, ateş, baş ağrısı ve halsizliği içerir. Tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Siz veya tanıdığınız birinin Addison hastalığı varsa ve şiddetli semptomlar yaşıyorsanız, ambulans için 112’yi arayın.

 

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli