AKNE NEDİR?

Sıradaki içerik:

AKNE NEDİR?

e
sv

AKNE VE TEDAVİSİ

43 okunma — 08 Şubat 2023 10:33
çoğu insanı bir noktada etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığı olmuştur. Noktalara, yağlı cilde ve bazen sıcak veya dokunması ağrılı cilde neden olmaktadır.

Sivilce hakkında

Akne, çoğu insanı bir noktada etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığı olmuştur. Noktalara, yağlı cilde ve bazen sıcak veya dokunması ağrılı cilde neden olmaktadır.

Akne en çok şu durumlarda gelişir:

yüz – bu hemen hemen akneli herkesi etkiler

geri – bu akneli kişilerin yarısından fazlasını etkiler

göğüs – bu akneli kişilerin yaklaşık% 15’ini etkiler

Nokta türleri

Aknenin neden olduğu 6 ana leke türü vardır:

siyah noktalar – ciltte gelişen küçük siyah veya sarımsı yumrular; kirle dolu değiller, ancak siyahtırlar çünkü saç folikülünün iç astarı pigmentasyon üretir (renklendirme)

papüller – hassas veya ağrılı hissedebilen küçük kırmızı yumrulardır.

nodüller – cilt yüzeyinin altında oluşan ve ağrılı olabilen büyük sert topaklar olmuşlardır.

kistler – sivilcenin neden olduğu en şiddetli leke türü ise çıbanın şekline benzeyen ve kalıcı yara izi bırakma konusunda en büyük riski taşıyan irin dolu büyük topaklardır

Sivilcem varsa ne yapabilirim?

Etkilenen cilt bölgelerini günde ikiden fazla yıkamayın. Sık yıkamak cildi tahriş etmektedir ve semptomları daha da kötüleştirebilirmektedir.Etkilenen bölgeyi yumuşak bir sabun veya temizleyici ve ılık suyla yıkamalısınız. Çok sıcak veya soğuk su sivilceleri daha da kötüleştirebilecek hal alabilir. Siyah noktaları veya lekeleri sıkıştırmayı denemeyin. Bu onları daha da kötüleştirebilmekte ve kalıcı yara izlerine neden olabilmektedir. Çok fazla makyaj ve kozmetik kullanmaktan kaçının. Komedojenik olmayan olarak tanımlanan su bazlı ürünler kullanmalısınız .(bu, ürünün cildinizdeki gözenekleri tıkama olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelmektedir) Yatmadan önce makyajı tamamen çıkarın.Kuru cilt bir sorun ise bu  kokusuz, su bazlı bir yumuşatıcı kullanmalısınız. Düzenli spor yapma sivilcenizi iyileştiremez, ancak ruh halinizi artırabilir ve özgüveninizi artırabilir. Ter aknenizi tahriş edebileceğinden, egzersizi bitirdikten sonra mümkün olan en kısa sürede duş alın.Saçınızı düzenli olarak yıkamalı ve saçınızın yüzünüze düşmesine izin vermemeye çalışmalısınız.Akne iyileştirilemese de tedavi ile kontrol altına alınabilir. Eczanelerde lekeleri tedavi etmek için çeşitli kremler, losyonlar ve jeller bulunmaktadır.Akne geliştirirseniz, tavsiye için eczacınıza danışmak iyi bir fikir olacaktır. Tedavilerin işe yaraması 3 ya da 4 ayı bulabilir, bu nedenle bir gecede sonuç beklemeyin. Çalışmaya başladıklarında, sonuçlar genellikle iyidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli