AKNE VE TEDAVİSİ

Sıradaki içerik:

AKNE VE TEDAVİSİ

e
sv

Çocuklarda Karın ağrılarıyla başa çıkmak

59 okunma — 08 Şubat 2023 14:31
Mide ağrısı, çocukluk çağında en sık görülen şikayetlerden biridir. Ebeveynlerin çoğu, midede oluşan ağrının çocuklarının yediği ve onunla aynı fikirde olmayan bir şeyle

Mide ağrısı, çocukluk çağında en sık görülen şikayetlerden biridir. Ebeveynlerin çoğu, midede oluşan ağrının çocuklarının yediği ve onunla aynı fikirde olmayan bir şeyle bağlantılı olması gerektiğini varsayarak en basit bağlantıları kurar. Ancak, bu genel varsayım her zaman doğru değildir. Mide ağrıları, çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir.

Üç aylıktan küçük bebeklerde mide ağrısı, korkunç kolik anlamına gelebilir. Hazımsızlık da mide ağrılarını tetikleyebilir. Çocuk yaklaşık bir yaşındayken, mide ağrısı boğaz ağrısı, soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanabilir. Bu sadece midenin enfeksiyondan etkilendiğini ima etme şeklidir.

Kabızlık, mide ağrısının kaynağı olabilir.

Ağrı, kendini hafif bir ağrı veya keskin bir atış ağrısı olarak gösterebilir. Bağırsak enfeksiyonlarında mide ağrısına genellikle kusma ve ishal eşlik eder. Bunlar aynı zamanda gıda zehirlenmesinin belirtileri olabilir. Gıda zehirlenmesi genellikle iyice pişirilmemiş veya uygun şekilde konserve edilmemiş yiyecekleri yemenin sonucudur.

Beslenme sorunları olan çocuklar, yemek saatlerinde masaya geldiklerinde sıklıkla mide ağrılarından şikayet ederler. Mide ağrılarının taklit edilmesi kolay olduğundan, ebeveynler bazen çocuklarına şüpheden fayda sağlamazlar. Ebeveynler, yemek yemekten kaçmak için bir teklifte bulunduklarını varsayarlar. Bununla birlikte, midelerinin kaygı ile düğümlenmesi daha olasıdır çünkü yemek zamanları çok çetin bir durumdur. Bu nedenle ebeveynlerin yemek zamanlarını savaş alanı yapmamaya çalışmaları önemlidir. Mide, aşırı duyguları yansıtan bir organdır. Bir çocuğun okuldaki ilk günü midesini gerginleştirebilir. Heyecan, bazı çocuklarda ishali de tetikleyebilir.

Mide ağrıları bağırsak alerjileri

Abdominal lenf bezlerinin iltihabı, böbrek rahatsızlıkları vb. İle de ilişkilidir. Ancak bu vakalar daha seyrek görülür.Ancak ebeveynlerin gerçekten endişelendiği mide ağrısı apandisite eşlik eden ağrıdır. Apandis, kalın bağırsağın küçük bir dalı. Apandis bazen iltihaplanır ve en kötü senaryoda enfeksiyonun karın boyunca yayılmasıyla peritonite neden olabilir. İltihaplı bir apandis, yirmi dört saat gibi kısa bir sürede patlama noktasına ulaşabilir.

Tipik olarak apandisit, göbek bölgesinde yoğunlaşan ve birkaç saat süren bir ağrı olarak başlar. Bu ağrı daha sonra apendiksin bulunduğu yere yakın karın sağ alt tarafına kayar. Apandisit semptomları çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Bazı çocuklar birkaç kez kusabilir; diğerleri iştahlarını kaybeder, kabız olur veya ateş geliştirir. Doktorlar, genellikle karnın her yerini hissettiklerinde çocuğun karnının sağ tarafında hassas bir alan bulurlarsa bu durumu teşhis ederler.

Bu nedenle, çocuğunuz midesini kavradığında ve karın ağrısından şikayet ettiğinde, tedbirli davranmak daha iyidir. Hafif veya şiddetli, akut veya kronik bir ağrı olup olmadığına bakılmaksızın doktora kontrol ettirin. Hiçbir şey olmayabilir, ancak ciddi olasılıkları göz ardı etmenin bir zararı yoktur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli