BRONŞEKTAZI

Sıradaki içerik:

BRONŞEKTAZI

e
sv

BRONŞİT NEDİR?

47 okunma — 09 Şubat 2023 10:55
Bronşlar, dışarıdan soluduğumuz havayı kanın oksitlendiği alveol adı verilen veziküllere taşıyan büyük ve orta boyutlu hava yollarıdır. Bronşit, birçok faktörün neden olduğu bu bronşiyal tüplerin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma

Bronşlar, dışarıdan soluduğumuz havayı kanın oksitlendiği alveol adı verilen veziküllere taşıyan büyük ve orta boyutlu hava yollarıdır. Bronşit, birçok faktörün neden olduğu bu bronşiyal tüplerin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma sürecinde bronşları içeriden örten mukoza adı verilen tabaka ödem haline gelir ve kalınlaşır ve mukus adı verilen daha fazla mukus üretilir. Sonuç olarak hava alveollere kolayca ulaşmaz.

 

İki Tür Bronşit Vardır. Bunlar:

  • Akut Bronşit

Genellikle mikroorganizmaların veya bakterilerin (virüsler veya bakteriler gibi) neden olduğu enfeksiyonlar veya bronş duvarının kalınlaşması ve çeşitli alerjilerin neden olduğu mukus üretiminin artması nedeniyle oluşur. Enfeksiyonun nedeni tedavi edildiğinde veya alerjiye neden olan madde ortamdan uzaklaştırıldığında iyileşecektir.

  • Kronik Bronşit

Sigara ve kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) neden olduğu kronik bronşitte, aynı zamanda bronşiyal duvar kalınlaşması ve artan mukus üretimini de içerir. Ancak kronik bronşit, akut bronşit kadar çabuk tedavi edilemez.

 

  • Bronşitin Sebepleri Nelerdir?

Virüsler çoğu akut bronşitin sebebidir. Virüse neden olan virüs tüm hastalarda bulunamasa da influenza A ve B, parainfluenza, respiratuar sinsitiyal virüs (RSV), koronavirüs, adenovirüs ve rinovirüs gibi virüslerin akut hastalığa neden olabileceği bilinmektedir.

 

Mikoplazma tipi bakterilerin, Chlamydia pneumoniae, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis ve Haemophilus influenzae’nin belirli akut bronşitin patojenleri olduğu gösterilmiştir.

Ayrıca, sigara dumanına, hava kirliliğine, kimyasal buharlara ve dumana kısa süreli maruz kalma, tahrişe ve bronşiyal hasara ve çeşitli alerjilere ve ayrıca akut bronşite neden olabilir.

 

Kronik bronşitin en yaygın nedeni sigara içmektir. Sigara içenlerin neredeyse tamamı kronik bronşitten muzdariptir. Ortamda veya işyerinde uzun süre toza veya zehirli gazlara maruz kalma, hava kirliliği kronik bronşite neden olabilir.

 

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli