Cilde iyi gelen besinler

Sıradaki içerik:

Cilde iyi gelen besinler

e
sv

CİLDİ NEMLENDİREN YAĞLAR

44 okunma — 10 Şubat 2023 11:01
Sağlığın birçok alanında faydalı olan zeytinyağı, doğal nemlendiricilerin en önemlilerinden biridir. Olukça güçlü bir antioksidan özelliği vardır, aynı zamanda cilde iyi gelen esansiyel yağ asitleri bakımında da zengin içeriğe sahiptir. 

Zeytinyağı

Sağlığın birçok alanında faydalı olan zeytinyağı, doğal nemlendiricilerin en önemlilerinden biridir. Olukça güçlü bir antioksidan özelliği vardır, aynı zamanda cilde iyi gelen esansiyel yağ asitleri bakımında da zengin içeriğe sahiptir. Zeytinyağı, cilt tarafından kolayca emilebilen bir yağdır. Cilt için en iyi nemlendiricilerden biridir. Aynı zamanda cildi dolgunlaştırır ve ince çizgilerin daha az görünmesine katkı sağlar. Ancak zeytinyağını ince bir tabaka halinde, cilde yedirerek sürmeniz tavsiye edilir.

Tatlı badem yağı

Oldukça faydalı bir yağ olan tatlı badem yağı, cilt bakımında oldukça fazla tercih edilen bir yağdır. E vitamini bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda cilt sağlığına önemli katkılarda bulunur. İçerdiği yüksek orandaki E vitamini, cildi nemlendirir ve güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı olarak bilinir ve ciltte kırışıklık oluşumunu önler  En etkili doğal nemlendiricilerden biridir. Makyaj temizliğinden cilt bakımına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Şeftali çekirdeği yağı

Şeftali çekirdeği yağı kokusuz ve oldukça hafif yağlardan biridir, birçok krem ve losyonunun içeriğinde yer alır. Cildin yağ oranını dengeleme özelliğine sahiptir, hem yağlı hem de karma ciltler için uygundur. Nemlendirici özelliğine sahip olan şeftali çekirdeği yağı, A ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda içeriğindeki diğer antioksidan maddeler ile ciltte iltihap oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Jojoba yağı

İnsan cildinin ürettiği yağa benzemesi Jojoba yağının en önemli özelliği olmaktadır. Jojoba ağacının tohumlarından elde edilir ve  doğal nemlendiriciler arasında yer alır. Cilt için en uygun yağlardan birisidir. İnce yapısı sayesinde gözenekleri tıkamaz ve akneye sebebiyet vermez. Jojoba yağını doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz.  Dilerseniz nemlendirici losyonunuzun içerisine 1-2 damla damlatabilirsiniz. Jojoba yağını her duş sonrasında cildinize yedirerek sürün. Ancak ciltte fazla parlama yaptığı için akşam saatlerinde sürmenizi tavsiye ederiz.

Fındık yağı

Fındık yağı, cilt tarafından hızlıca emilen yağlar arasında yer almaktadır. Sakinleştirici ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Her cilt tipine uygundur. Aynı zamanda hafif dokunuşlu bir yağdır. Özellikle kuru ciltler için oldukça etkilidir.

Siz de bu doğal yağları kullanarak cildinizi güzel bir şekilde nemlendirebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli