BRONŞİT NEDİR?

Sıradaki içerik:

BRONŞİT NEDİR?

e
sv

KARABAŞ OTU

45 okunma — 10 Şubat 2023 10:57
Karabaş otu geleneksel olarak kullanılmasının yanı sıra tıpta da uzun zamandır kullanılan şifalı bir bitkidir. Bu karabaş otu lavanta bitki ailesinden sayılmaktadır

Karabaş otu geleneksel olarak kullanılmasının yanı sıra tıpta da uzun zamandır kullanılan şifalı bir bitkidir. Bu karabaş otu lavanta bitki ailesinden sayılmaktadır. Karabaş otu Osmanlı döneminde koy Dere ile mücadelede kullanılmış Hatta dönemin padişahı Bu konuyla ilgili bir ferman çıkarmıştır.

I Dünya Savaşı’nda ise yaraları iyileştirmek ve dezenfekte etmek için bu ottan sürekli yararlanılmıştır. Karabaş otunun hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı çok fazla önemli katkıları vardır. Sinirlerimizi yatıştırmak da yardımcı olur. Ayrıca depresyon tedavisinde de kullanılmaktadır.

Hafızanızı dinç tutar ve bir şeyleri unutma süreniz uzun olur. Damar sağlığımda da faydalarının olduğunu söylemek mümkündür. Fakat hafıza ve damar katkılarının yeteri kadar bilimsel araştırması olmadığından dolayı doktorunuzla iletişime geçmeden bunu kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

Bu şifalı ot Akdeniz ülkelerinde yetişen bir bitki türüdür. Bu çiçekli bitkiler arasındadır. Bu bitki süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Ilkbaharda pembe ya da mor çiçekler açmaktadır. Bu bitkinin Bolu 30 veyahut 100 santimetre arasında değişmektedir. Bu bitki Fransa’da ve diğer ülkelerde ilaç olarak da kullanılmaktadır.

KARABAS OTUNUN ICERDIGI BESINLER VE VITAMINLER

Bu bitki vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Icerisinde kalsiyum, demir magnezyum ve potasyumun yüksek olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda kalorisi düşük olan da bir bitki sınıfına girmektedir. Karabaş otunun yağında yukarıdaki maddelere ek olaraktan uçucu yağlar, glikozit, steorid, terpin, reçine ve kafur bulunmaktadır.

KARABAŞ OTUNUN FAYDALARI

Bu ot zekanızı ve hafızanızı güçlendirme özelliğine sahiptir. Zihinsel yorgunluğunuzu ve akıl karışıklığınızın giderilmesinde de önemli rolü vardır. Beyin bozukluklarının tedavisinde de kullanılmıştır. Sinüzit, öksürük, nezle, soğuk algınlığı ve ateşli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Depresyona iyi gelmektedir. Anksiyete semptomlarının önleyicisidir. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Damar tıkanıklığının önlenmesinde payı vardır. Cilt yaralarının daha kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli