GÜZEL BİR CİLT YAPISINA SAHİP OLMAK ARTIK DAHA KOLAY NASIL MI?

Sıradaki içerik:

GÜZEL BİR CİLT YAPISINA SAHİP OLMAK ARTIK DAHA KOLAY NASIL MI?

e
sv

DEPRESYON NEDİR?

219 okunma — 13 Şubat 2023 12:02
 Depresyon, sürekli üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğudur. Depresyon aynı zamanda majör depresyon veya klinik depresyon olarak da adlandırılır. Bu hastalığı olan kişilerin duyguları, düşünceleri

Depresyon, sürekli üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğudur. Depresyon aynı zamanda majör depresyon veya klinik depresyon olarak da adlandırılır. Bu hastalığı olan kişilerin duyguları, düşünceleri ve davranışları etkilenecek ve bu da çeşitli duygusal veya fiziksel sorunlara neden olabilir. Normal günlük aktiviteler sırasında sorunlar ortaya çıkabilir ve bazen hayat yaşamaya değmeyebilir. Depresyon, rahatsızlık veya kısa süreli zayıflıktan daha fazlasıdır. Depresyon, hemen çözülebilecek basit bir problem değildir. Depresyon, tedavi gerektiren, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bazı durumlarda bu işlem uzun sürebilir.

Devam eden ilaç tedavisi, psikoterapi veya her ikisinin kombinasyonu nedeniyle, depresyonu olan çoğu insan iyileşebilir. Depresyon genellikle 20’li veya 30’lu yaşlarda başlar, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Erkeklerden daha fazla kadına depresyon teşhisi konuyor. Bunun sebebinin, kadınların daha çok tıbbi yardım araması olduğuna inanılıyor.

  • Depresyona Ne Sebep Olur?

Depresyona neyin sebep olduğu net değil. Birçok zihinsel bozuklukta olduğu gibi, birkaç faktör söz konusu olabilir: Depresyon, genetik faktörlerden etkileniyor gibi görünüyor. Kan akrabaları olan kişilerde depresyon daha yaygındır. Depresyona neden olabilecek genleri belirlemek için araştırmalar devam etmektedir. Depresyon hastalarının beyinleri fizyolojik değişikliklere uğramış gibi görünüyor. Bu değişikliklerin ne kadar önemli olduğu şu anda belirsiz, ancak araştırmacılar bunun depresyonun nedenini belirlemeye yardımcı olacağına inanıyor.

Hormonal dengedeki değişiklikler depresyona neden olabilir. Hormonal değişiklikler hamilelik sırasında ve doğumdan haftalar veya aylar sonra, tiroid hastalığı, menopoz veya diğer birçok durumda ortaya çıkabilir. Nörotransmiterler, depresyonda rol oynayabilen doğal olarak oluşan beyin kimyasallarıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu nörotransmiterlerin fonksiyonel değişikliklerinin ve duygusal dengeyi sürdürmekle ilgili nöral devrelerle etkileşimlerinin, depresyonu anlama ve tedavi etmede önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli