GÜNLÜK CİLT BAKIMI İÇİN TAVSİYELER

Sıradaki içerik:

GÜNLÜK CİLT BAKIMI İÇİN TAVSİYELER

e
sv

GÜNLÜK CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

41 okunma — 16 Şubat 2023 12:54
Su vücudumuz için oldukça önemlidir ve sağlıklı bir cildin temel kaynağıdır. Su cildi nemlendirmekle birlikte diri tutmayı sağlar. Bu yüzden günde

Bol su tüketimi

Su vücudumuz için oldukça önemlidir ve sağlıklı bir cildin temel kaynağıdır. Su cildi nemlendirmekle birlikte diri tutmayı sağlar. Bu yüzden günde 2 litre su tüketmenin oldukça önemli olduğunu unutmamanız gerekir.

Ilık su ile duş al

Duş alırken sıcak su değil ılık su kullanmanız oldukça önemli bir faktördür. Çünkü sıcak su üst deride bulunan yağ tabakasını yok ederek cilt kuruluğuna sebep olmaktadır. Özellikle de cildi yeterince nemlendirmediğiniz takdirde bu kuruluk çatlaklara dönüşecektir.

Güzel bir şekilde uyumak

Kaliteli bir uyku için sadece saat önemli değildir. Uyku pozisyonları da oldukça önemlidir. Sırt üstü uyumak yüzün ezilmesini engeller ve böyle kırışıklık oluşumunu da önlemiş olur. Aynı zamanda yüksek yastık kullanmak yüzdeki kan dolaşımını arttırdığı için göz altı torba oluşumunun önüne geçer.

Yüz yıkama

Yüzü sabah ve gece olmak üzere günde iki defa yıkamak gerekir. Özellikle de gece uyumadan önce yüzü temizlemek oldukça önemlidir. Makyaj varsa mutlaka temizlenmesi gerekir.

Tonik kullanmak

  • Mutlaka cilt tipinize uygun bir tonik seçmelisiniz.
  • Cildiniz yağlıysa, salisilik içeren jel temizleyicileri tercih etmeniz gerekir.
  • Cildiniz kuruysa, nemlendirici etkili temizleme sütlerini tercih etmeniz gerekir.
  • Cildiniz lekeliyse, meyve asitleri içeren aydınlatma etkili temizleyicileri tercih etmeniz

gerekir.

 

Nemlendirici

 

Yüzü mutlaka nemlendirmek gerekir. Nemlendiriciyi doğru bir şekilde uygulamak için direkt kuru cilde değil, nemli bir cilde uygulamanız gerekir.

 

Güneş kremi

 

Güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korumanız gerekir. Bu yüzden güneş kremini sadece tatilde değil günlük yaşamda da kullanmanız gerekir. Böylece lekesiz ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanız mümkündür. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz güneş kreminin en az 30 faktör olması gerekir. Ayrıca güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulamanız daha doğru olacaktır.

 

Peeling

 

Güzel bir cilde sahip olmanın en önemli hususlarından birisi de peeling uygulaması yapmaktadır. Hafta en az bir defa mutlaka peeling uygulaması yapın. Böylece cilt ölü derilerden arınarak daha canlı bir hal alacaktır.

 

Makyaj fırçalarını temiz tut

 

Yaptığınız makyajın daha iyi bir sonuç vermesi için fırçanın temiz olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda temiz olmayan fırçaları uzun süre kullanmak ciltte sivilce ve siyah nokta olmasına sebep olur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli