GÜZELLİĞİMİZ İÇİN BAKIM TÜYOLARIMIZ BİTMEMEKTE

Sıradaki içerik:

GÜZELLİĞİMİZ İÇİN BAKIM TÜYOLARIMIZ BİTMEMEKTE

e
sv

Hamile Kalmak İçin Ne yapmalı?

498 okunma — 17 Şubat 2023 13:31
Yaklaşık 40 hafta süren hamileliğin meydana gelmesinde birçok faktör rol oynar. Bunların başında, doğru sürede korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek gelir. Erkekler, her an üremeye hazır olsa da, bayan fizyolojisinde işler bir miktar fazla karmaşıktır.

Yaklaşık 40 hafta süren hamileliğin meydana gelmesinde birçok faktör rol oynar. Bunların başında, doğru sürede korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek gelir. Erkekler, her an üremeye hazır olsa da, bayan fizyolojisinde işler bir miktar fazla karmaşıktır.

Bayanlarda adet devresi, üreme döneminin devam ettiğini gösterse de belirli bir yumurta sayısıyla dünyaya gelen ve bu rezervle hayatını devam ettiren bayanlarda yaş geliştikçe, hamile kalma şansı da azalır. Regl veyahut adet kanaması, her ay döngüler durumunda gerçekleşirken bayan bedeni da defalarca kez mümkün bir gebeliğe karşı kendisini yeniler.

Öncelikli olarak gebeliğin sağlanabilmesi için bayanın, her 21 ila 35 gün içerisinde bir veyahut değişik bir söylemle ortalama her 28 gün içerisinde bir adet görmesi gerekir. Bu ara dilimi her kadında değişiklik gösterse de hamile kalmak isteyen kişilerin, menstrüasyon döngüsü şeklinde de tanımlanan adet döngüsünü takvim üstünde takip etmesi önemlidir.

Sağlıklı bir adet döngüsü için bayan fizyolojisinde, vajina, rahim, yumurtalıklar ve beyinden meydana gelen dört ayrı düzenin sağlıklı ve birbiriyle ahenk içerisinde çalışması gerekir. adet döngüsü beyinde başlar.
Fallop tüplerine atılan yetişkinleşmiş ve döllenmeye hazır olan yumurta, sadece 24 saat kadar işlek kalabilir. Erkek üreme hücresi sperm ise bayan bedeninde tahminen olarak 4-5 gün işlek kalabilir. Bundan dolayı yumurtlamanın gerçekleştiği günden evvel girilen cinsel temas vasıtası ile de döllenme olabilir.

Hamileliğin oluşabilmesi için bayanın yumurtlama süresini bilmesi oldukça önemlidir. Her 28 gün içerisinde bir adet gören bayanın yumurtladığı gün genellikle 14. gündür. Fakat yumurtlama 12 ila 18. günler arasında da gerçekleşebilir.

35 gün içerisinde bir adet gören bayanlarda ise yumurtlama 19 ila 25. günler arasında gerçekleşir. Hipofiz bezinden salınan LH hormonu, yumurta olgunlaştıktan ardından fallop tüplerinden aşağı inene kadar yükselir. Normal şartlarda LH hormonu en üst seviyeye geldikten, tahminen 24 ila 36 saat ardından yumurtlama gerçekleşir. hamile kalmak isteyenlerin bu dönemde düzenli bir şekilde olarak cinsel ilişkiye girmesi, hamilelik şansını arttırır.

Hamile Kalma Yöntemleri

Bir ayda, çocuk sahibi olmak isteyen her 100 çiftten sadece 20’si başarıya ulaşır. 2 sene süresince çocuk sahibi olmak isteyenlerin ise %95’i hamilelik sağlayabilir. Gebeliğin sağlanabilmesi için bayanın, yumurtlama süresini bilmesi, bundan dolayı adet döngüsünü takip etmesi önemlidir.

Ayrı olarak gebeliğe mani olabilecek, tiroit hastalığı, polikistik over belirtisi, diyabet, endometriozis gibi rahatsızlıkların eskiden fark edilmesi ve tedavi edilmesi için doktor kontrolüne gidilmesi önerilir. Zihinsel ve fiziksel olarak sıhhatli olmak, hamilelik için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Obezite ve gerilim gebeliğin önünde duran önemli engellerdir. Bu sebepten çok kilolardan kurtulmak, stresle başa çıkmanın yollarını bulmak veyahut gerilim yaratan ögeleri yaşamdan çıkarmak da önemlidir.

Tüp bebek denenmesine karşın hamile kalamayanların, bebek sahibi olmaktan vazgeçtikten ardından hamile kalması az rastlanan bir durum değildir. Bu sebepten cinsel temas esnasında hamilelik stresine girmemek, olayı akışına bırakmak da hamilelik şansını arttırabilir. Cinsel temas esnasında kayganlaştırıcı krem, yağ ve başka kozmetik ürünler, spermlere zarar verebilir. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin bu ürünlerden uzak durması önemlidir. düzenli bir şekilde olarak egzersiz yapmak, bireyin en uygun beden kitle indeksine ulaşmasını sağlarken, gerilim düzeyinin azaltılmasında etkilidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli