Hamile Kalmak İçin Ne yapmalı?

Sıradaki içerik:

Hamile Kalmak İçin Ne yapmalı?

e
sv

Hamilelik belirtileri nelerdir?

39 okunma — 17 Şubat 2023 13:32
Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun ilk cevabı kuşkusuz ki adet gecikmesi. Ama adet gecikmesi de, bir başına hamileliğin varlığını işaret eden bir sendrom değil. Bu gecikme altında gerilim, hava değişimi, sarfedilen ilaçlara karşı

Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun ilk cevabı kuşkusuz ki adet gecikmesi. Ama adet gecikmesi de, bir başına hamileliğin varlığını işaret eden bir sendrom değil. Bu gecikme altında gerilim, hava değişimi, sarfedilen ilaçlara karşı bedenin gösterdiği tepki, kilo kayıbı gibi etkenler yatıyor olabilir. Bundan dolayı adet gecikmesinin hamilelik sendromu olarak değerlendirilebilmesi için başka belirtilerin de adet gecikmesine eşlik ediyor olması ve gecikmenin minimum 1 hafta devam etmesi gerekir.

Hamilelik belirtileri şeklinde de isimlendirilen bu sorunlar, her anne adayı doğrultusunda fark edilmeyebilir. Kimi anne adaylarında hamilelik belirtileri ilk hafta içerisinde görülse de bu belirtiler, her kişide bu arada ve aynı anda oluşmayabilir.

Bundan dolayı hamileliğin ilk belirtileri, şahıstan şahsa değişiklik gösterirdiği için hamilelik testi yaptırılması gerekir.
Söz konusu hormonların normalden oldukça değişik bir şekilde salgılanması ise farklı psikolojik ve fizyolojik belirtilerin gözlemlenmesine neden olur. Hamileliğin ilk haftalarından başlamış son günlere kadar meydana çıkan hamilelik belirtileri şunlardır:

-Adet gecikmesi
-Göğüslerin hassaslaşması
-Meme uçların hassasiyet
-Baş dönmesi ve bayılma
-Mide bulantısı ve kusma
-Halsizlik ve yorgunluk
-Aşerme
-Koku hassasiyeti
-Sırt ve bel ağrısı eşliğinde karın bölgesinde şişkinlik
-Vajinal akıntı
-Yerleşme kanaması
-Dış gebelik
-Meme uçlarının koyu bir renk alması
-Vücut sıcaklığının yükselmesi

HAMİLELİK belirtileri NE zaman BAŞLAR?

Hamileliğin başlarında yumurtalıklarda ve rahimde farklı değişimler yaşanır. Ilk olarak hamilelik döneminin ilk adımı olan implantasyon devresi başlar ve ilk belirtiler de implantasyon döneminde meydana çıkar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli