Hamilelik belirtileri nelerdir?

Sıradaki içerik:

Hamilelik belirtileri nelerdir?

e
sv

Hamilelik Piskolojisi

44 okunma — 17 Şubat 2023 13:34
Anne olmak, bir bayan için yaşantısının en heyecan uyandırıcı duygularından birisi. Bunun yanında, gebelik süreci anne adaylarının çoğu değişik hisleri birarada yaşadığı bir dönem. Gebelik, hem umut dolu bir bekleyiş olurken

Anne olmak, bir bayan için yaşantısının en heyecan uyandırıcı duygularından birisi. Bunun yanında, gebelik süreci anne adaylarının çoğu değişik hisleri birarada yaşadığı bir dönem. Gebelik, hem umut dolu bir bekleyiş olurken, hatta anne adayının kendisini kırılgan hissettiği, duygusal yoğunluklar yaşadığı bir süreçtir. Herhangi bir bayan bu dönemde istemsizce duygu karmaşası yaşayabilir.

Hamilelik Öncesi

Hamilelik sürecini, annenin hislerini ve gebelik döneminde karı-koca yaşantısını etkileyen iki oldukça önemli neden var. Bunlardan biri, çocuk sahibi olma sebebi, öteki de bebeğin planlı veyahut plansız dünyaya gelmesi. Her ebeveyn kendine göre haklı sebeplerden kaynaklı çocuk yapmaya karar verir. kendi hayallerini yapmak,

dünyaya kendi elleriyle bir fert yetiştirmek, evlilik ilişkilerini ve aile bağlarını çoğaltmak için, anne-babayı veyahut eşi gibi yakın birisini memnun etmek için, veyahut toplum düzenine uymak için. Bu sebepler, çocuk sahibi olmaya değişik açılardan bakar ve değişik yönlerden manalar yükler. Ebeveynler, genellikle annelerin nedenleri ne kadar kendilerine ilişkin ve ne kadar kuvvetli olursa, gebelik dönemi süresince yaşanan duygu karmaşasını bir oran da olda daha rahat yaşayabilirler.

Bir başka önemli neden de, planlılık. Şayet ki, eşler planlayarak çocuk sahibi olmak isterlerse, gebelik dönemi her ikisi için epey daha rahat geçerken, önceden düşünmeye gerek kalmadan ve hazırlık yapmadan gebe kalan anne adayları için, çoğu yönden zorlu olan proses daha zorlu olabiliyor.

Anne adayı, kendisini neden bir sürecin beklediğini bilemez olmasından, zihninde çocuk sahibi olmak için nedenler net değilken, bütün yaşamı süresince yaşayacağı bir sorumluluğu dünyaya getirme endişesi haklı bir duygudur. Bu da doğaldır ki, gebelik sürecini etkileyecek en önemli duygu olacaktır.

Farklı Beden Değişik Duygular

Hamilelik süresince annenin duygusal olarak bağlanması annenin ve fetusun sağlığını belirlemede oldukça önemli bir etken. Annenin duygulanımsal bağlanması, annenin çocuğuna karşı kendisini bağlı hissetme durumu olarak bilinir, bu da gebelik süresince arttığı varsayılan bir durumdur. Bu bağlanma duygusuna birkaç farklı duygu da eşlik edebilir. Bunlar; çöküntü ya da beden tatminsizliği olarak görülebilir. Bu hisleri hissetmesindeki önemli sebeplerden biri, annenin bir fert olarak özgürlüğünün kısıtlanıyor olduğunu hissetmesi ve gebelik süresince bazı kısıtlamaları yaşamasıdır. önemli şeklinde de, kadınlar, bu dönemde kilolarında ve beden şekillerinde oldukça farklılıklar yaşıyorlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli