Hamilelik Piskolojisi

Sıradaki içerik:

Hamilelik Piskolojisi

e
sv

Hamilelik Testi

49 okunma — 17 Şubat 2023 13:36
Kadında âdetin beklenilen dönemde başlamaması bir hamileliğin erken habercisi olabilir. Cinsel olarak aktif olan bayanlarda gecikmiş adet hamilelik testinin yapılmasını gerektirir.

Kadında âdetin beklenilen dönemde başlamaması bir hamileliğin erken habercisi olabilir. Cinsel olarak aktif olan bayanlarda gecikmiş adet hamilelik testinin yapılmasını gerektirir.

Gebelik Testi Tipleri Nelerdir? Hamilelik Testi nasıl ve Ne zaman Yapılır?
Hamilelik testi 2 türlü yapılabilir. Her iki testte de embriyonun anne rahmine yerleşmesi ile üretimi çoğalan insan koryonik gonadotropinin (HCG) beta (β) altyapısı belirleme edilir.
Rahim içine yerleştirilen embriyonun rahme tutunması, artan embriyo hücrelerin “β-hCG hormonu” ismi verilen hamilelik hormonunu salgılaması ve bu hormonun anne kanında belirleme edilebilir bir civara ulaşması için bu müddet geçmelidir. 12 gün geçmeden evvel yapılan hamilelik testlerinde hamilelik oluşmuş olsa da, olmasa da netice olumsuz çıkacaktır. Bu nedenden dolayı tez canlı davranarak erken uygulanan testlerin tanı kuvveti yetersizdir

İdrarda Hamilelik Testi

Uygulaması kolaydır. Neticesi birkaç dakika içerisinde öğrenilir.

Evde idrara daldırılan deneme çubuğunun renk değişiminin açıklanması ile netice öğrenilir. Çubuğun ortasındaki iki çizginin oluşması (bazı deneme çubuklarında artı işareti ya da sesli uyarı) hamilelik testinin olumlu bir durum, başka bir deyişle gebeliğin mevcut bulunduğu, manasına gelir.

Dezavantajı, erken davranıldığında hatalı olumsuz netice vermesidir. Doğru netice alınabilmesi için beklenilen adet tarihinin geçmesi gerekir.
Embriyonun oluşturabildiği hamilelik hormonu idrarda çıkacak miktara ulaşmadıysa, hamilelik var olduğu halde, olumsuz netice gösterir.

 Kanda Hamilelik Testi

Gebeliğin epey erken dönemlerinden sonra pozitifliği emin bir şeklinde gösterir. Beklenilen adet tarihinden evvel yapılsa olsa bile %97 doğruluk seviyesi ile neticesi verir.
Dezavantajı; laboratuvar şartlarında ve damardan kan alınarak yapması gerekir. Sonucun çıkması için birkaç saat beklenmesi gerekebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli