Pnömoni Hastalığına Dair Tüm Her Şey

Sıradaki içerik:

Pnömoni Hastalığına Dair Tüm Her Şey

e
sv

Hamilelikte Beslenme

42 okunma — 18 Şubat 2023 13:38
En zor zaman, en neşeli zamanlarda, ilk adımlar da, her gözyaşında, hem başarı da hem başarısızlık da şartsız da sevmenin isimidir annelik. Ve bu duygu, anne olma fikri ile bile insanın içini kaplamaya başlar. Kuşkusuz epey

En zor zaman, en neşeli zamanlarda, ilk adımlar da, her gözyaşında, hem başarı da hem başarısızlık da şartsız da sevmenin isimidir annelik. Ve bu duygu, anne olma fikri ile bile insanın içini kaplamaya başlar. Kuşkusuz epey seven herkes gibi kaygı de bu duygularla birlikte gelir.

Anne adaylarının en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi de hamilelikte beslenme yöntemleridir. Kilo alımında nicelikten epey kalite önem taşıdığından kaynaklı gebelikte beslenme anne adayları için epey önemlidir. Gebelik sürecinde anne adayının 11 ila 14 kilo arasında bir kilo etiketi yaşaması normal sayılabilir. Fakat bunun üstüne çıkılması kalorisi yüksek ama gıda değeri düşük besinler tüketildiği manasına gelebilir. Bu da bebekten ziyade annenin kilo almaya sebep olur.

Gebeliğin 12. Haftasına kadar hormonlar bedende yüzlerce kat artış sağlar bu nedenden dolayı anne adayında mide bulantıları, kusma, koku hassasiyeti ve sindirim sorunları görülebilir. Bu süreçte en değerli faktör, bebeğin büyüme ve gelişimini etkileyen sağlıklı bir bölge oluşturulmalıdır.

Bu sebeple anne adayı ilk 3 ayında arzuladığı gibi beslenebilir. Fakat gebeliğin 3. ayından ardından hormonlar düzene gireceği için hamilelikte beslenme hem anne adayı hatta bebek için ciddi önem taşımaya başlayacaktır. Peki hamileler neler yemeli, hamilelikte beslenme listesi sebep olmalı hadi gelin beraber inceleyelim.

İlk Aylar Az Fakat Sık Beslenme

Öncelikle anne adayına hamilelikten 3 ay evvel ve hamileliğin ilk 3 ayı folik asit takviyesi alması önerilir. Bunun akabinde anne adayına yaşayabileceği mide bulantıları ve koku hassasiyeti hasebiyle yağsız, kokusuz, baharatsız ve tuzlu yiyecekler yemesi tavsiye edilir. Bu gibi atıştırmalıklar bu süreçte görülebilecek bulantının bastırılmasında yararlı olacaktır. Balık, yumurta, kırmızı et ile süt ve süt ürünleri tüketilmesi de normal bir ferdin beslenmesinde bulunduğu gibi önemlidir

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli