HAYDİ, KIZLAR CİLT BAKIMI TÜYOLARIMA

Sıradaki içerik:

HAYDİ, KIZLAR CİLT BAKIMI TÜYOLARIMA

e
sv

HUZURSUZ BACAK SENDROMU

37 okunma — 19 Şubat 2023 13:50
Huzursuz bacak sendromu  olan kişiler , uykudayken veya geceleri bacaklarını hareket ettirmek için ilginç bir hissiyat içine girerler. Uyku esnasında veya uykuya dalarken bu hissin ortaya çıkması uykuya dalmanızda zorlaşmaya sebep olur.

Huzursuz bacak sendromu  olan kişiler , uykudayken veya geceleri bacaklarını hareket ettirmek için ilginç bir hissiyat içine girerler. Uyku esnasında veya uykuya dalarken bu hissin ortaya çıkması uykuya dalmanızda zorlaşmaya sebep olur. Bu durum uyku bozukluğu olarak ta görülebilir.

Bunun yapılmasının sebebi, bacakların hareketsiz kalmasından ötürü sürekli hareket ettirilmek istenmesidir. Bu durum sadece uyku sürecinde olmaz. Hareketsiz kalınan başka durumlarda da kendini göstermesi kaçınılmazdır.

Örneğin uzun süreli yolculuklarda da gereğinden fazla hareketsiz kalınması bacakların hareket ettirilmesi gerektiği hissini oluşturmaktadır. Halk arasında yorgunluk olarak düşünülse de , ciddiye alınıp tedavi edilmezse kötüleşme olasılığı vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda demir eksikliği olan kişilerde daha sık görüldüğü ortaya çıkmıştır. Kafein içeren içecekleri tüketimi, alkol ve sigara kullanımı da hastalığı tetikleyebilir.  Bu durum işlerinizde ve günlük hayatınızda bazı sorunlara yol açabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu insanların uykudan kaçınmasına neden olacak kadar şiddetle olabilmektedir. Bu hissiyatın uykuya daldıktan sonra geçeceğini düşünmektedirler. Ancak bu durumun uykuya dalma ile alakası yoktur. Halk arasında bu hastalığın tarifi oldukça zordur, anlatılmakta zorlanılıyorsa muhtemelen anlatmaya çalıştığımız huzursuz bacak sendromudur. Ayrıca uyuşma ve karıncalanma hissi de çoğu zaman bu hareket ettirme isteğine eşlik edebilmektedir. Bacaklar hareket ettirildiğinde veya masaj yapıldığında bir nevi azalma görülebilir. Huzursuz bacak sendromunun görüldüğü yaş aralıklarına bakıldığında ise oldukça değişiklik göstermektedir. Çocuk yaşlarda bile ortaya çıkma özelliği vardır.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu çeşitli belirtileri vardır . En belirgin belirtileri arasında;

Kaşıntı

Yanma

Kaşıntı veya zonklama yer almaktadır.

Hoş olmayan ve tanımlanması güç olan bu hisler, şiddetine göre hafif veya dayanılmaz olabilmektedir. Genelde geceleri daha da kötüleşmektedir. Hastalar eğer uyku esnasındaise , yatakta bacaklarını çeşitli hareketler yaparak rahatlamaya çalışırlar. Bazı belirtiler zaman zaman görülse de, sendromun yoğun olarak görüldüğü insanlarda ise her gün ortaya çıkabilir. Belirtiler genelde dinlenme esnasında, yatarken veya otururken ortaya çıkar. Bu belirtiler zaman ilerledikçe yaşam standardını düşüreceğinden ciddiye alınması ve bir uzmana danışılması önerilmektedir

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli