İKİZ HAMİLELİK İÇİN NELER YAPMALIYIZ ?

Sıradaki içerik:

İKİZ HAMİLELİK İÇİN NELER YAPMALIYIZ ?

e
sv

İNTERNETTEN TANIŞTIĞIN BİRİ İLE EVLENMEK ?

42 okunma — 19 Şubat 2023 13:55
Sosyal medya platformu eğlence maksadı ile kullanıldığı için evlilik hususunun ciddiyetinden dolayı yapılıp yapılamaması özellikle ailelerin büyük bir korkusudur.

Sosyal medya platformu eğlence maksadı ile kullanıldığı için evlilik hususunun ciddiyetinden dolayı yapılıp yapılamaması özellikle ailelerin büyük bir korkusudur. Evlilik imanın yarısı kadardır. Çünkü insanın nefsinin en çok zorlayan haramlardan biri tabi ki zinadır. Bu sebepten adeta haramdan bizi bir kalkan gibi koruyan hem de doğamız gereği ürememiz için gerekli olan evlilik dinimizce müstehap kabul edilen davranışlardan biridir.

Bizim toplum da haramdan sakınmamız ve harama bulaşmamamız için büyük bir kurtarıcı durumunda olan evlilik hayatı, başlı başına bazı şartları ve konumu hayatın da sabitlemiş kişilerin bu şartlar doğrultusun da vakti geldiği vakit yapılması gereken en önemli gerekliliklerdendir.

Sevgili nebimiz son peygamber olan Hz. Muhammed(s.a.v)’in evlilik hususunda evliliğe teşvik amaçlı birçok söz dile getirmiştir. Evliliğe gücü yetenler için hemen evlenmelerini ve haramdan bu şekilde korunmaları gerektiğiniz söylemiştir. Evlenmeye imkanı olmayan güç yetiremeyenler için ise oruç tutmayı önermiştir.

Pek çok hadis kaynağın da bu şekilde geçmektedir ve sahih bir hadistir. Bir sözünde de üç konuda acele edilmesi gerektiğini söylemiştir. Bunlardan ilki vakti giren namaz için diğeri hazır olduğu zaman cenazenin kaldırılması için ve üçüncü olarak denk biri bulduğu zaman bekar için evliliğin hemen yapılması gerektiğini söylemiştir. Peki evleneceğimiz kişiyi nereden ve ne aracılığıyla seçtiğimiz ne denli önemlidir?

HİÇ GÖRÜŞMEDİĞİN BİRİYLE EVLENMEK CAİZ MİDİR?

İnternet üzerinden tanışarak evlenmenin caiz olmadığını çoğu fıkıhçı hocalarımız hüküm vermektedirler. Bunun caiz olması şu şekilde olur; eğer bir kadın veya erkek islami literatürlere uygun bir tanışma gerçekleştiriyorsa daha sonra buluşma ve görüşme o zaman caiz olacaktır.

Ancak kadın kendi fotoğrafını beğenilmek ve karşı cinsi etkilemek amaçlı yayınlıyorsa bu büyük bir sorun teşkil etmektedir. Çünkü bu davranışıyla günah işleyen kadının bu davranış üzere evlilik gerçekleştirmesi uygun olmayacaktır. Özellikle genç hanımlar eğer interneti evliliğe bir zemin oluşturmak için kullanıyorlarsa oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü islam dini için evliliğin günah veya haram üzerine kurulması iyi olmayacaktır.

 

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli