MUTLU EVLİLİK NASIL OLUR?

Sıradaki içerik:

MUTLU EVLİLİK NASIL OLUR?

e
sv

Neden hamile KALAMIYORUM?

681 okunma — 23 Şubat 2023 15:00
Bir bebeğinizin olması, bazı durumlarda planlanarak bazı durumlarda de beklenmedik bir sürprizle gelişir. Kimi çiftler şanslıdır ve çocuk tecrübelerinin ilk aylarında hamilelik sağlayabilirler.

Bir bebeğinizin olması, bazı durumlarda planlanarak bazı durumlarda de beklenmedik bir sürprizle gelişir. Kimi çiftler şanslıdır ve çocuk tecrübelerinin ilk aylarında hamilelik sağlayabilirler. Fakat kimi çiftler, uzun süre korunmasız ilişki yaşamış olmalarına rağmen çocuk sahibi olamamaktan yakınabilirler.

Bu nedenle anne olmak isteyen kimi kadınların ‘Neden hamile kalamıyorum?’ diye düşündükleri dönemler olur. Şahıslar, denemiş olmalarına rağmen bir sonuç elde edemediklerinde infertilite (kısırlık) kuşkusuna kapılırlar. Ama bu durumun altında yatan çoğu farklı neden olabilmektedir.

Peki hamilelik oluşmasına neler mani oluşturuyor, hamile kalmayı engelleyen sebepler nelerdir?

Neden hamile Kalamıyorum?

Günümüzde normal yöntemlerle bebek sahibi olmaya gayret gösteren ailelerin %15’i, bu hususta başarısız olmakta ve hamile kalmayı başaramamaktadır.
Gebeliğin zor oluşmasının ya da hiç oluşmamasının farklı nedenleri vardır.

Bu şahıslarda hamileliğin ortaya gelmesinde ne tür engeller bulunduğunun, bazı testler ve tetkiklere bağlı olarak incelenmesi gerekir.
Doğuştan ya da bir rahatsızlığa bağlı olarak ilerleyen sebepler bulunabilidği gibi, çevresel faktörlerin etkisiyle oluşan sıkıntılar da mevzubahis olabilir.

Bazı hallerde nedenlerin ortadan kaldırılabilmesi ve döllenmenin oluşabilmesi için ilaç rehabilitasyonu uygulanması ya da cerrahi müdahalede bulunulması gerekebilir.
Hangi Hallerde ‘Hamile Kalamıyorum’ Denebilir?

Bir çiftin, ’bebeğimiz olmuyor!’ diyebilmesi için ilk olarak 3 durumun tam ve doğru olarak ortaya gelmiş olması gerekir.

Yeterli Süre

Döllenme, yumurtlama devresine denk getirdiğiniz her ilişkide meydana gelebilecek bir olay değildir. bir ay içinde döllenme oluşma mümkünlülüğü tahminen %20-25 civarındadır.
Bu nedenle, 35 yaş altındaki şahıslarda 1 sene, 35 yaş üstü şahıslarda ise 6 ay korunmasız ilişki denenmeden hamile kalmak için yeterli bir müddet geçmiş sayılmaz.
Ancak bu sürelerin dolmasının sonrasında hamile kalınamadıysa doktora başvurmak uygun olabilir.

Düzenli İlişki

Çiftlerin düzenli bir şekilde ilişkide bulunması, hamilelik şansının artmasında epey önemli rol oynamaktadır. uzmanlar doğrulusunda hamilelik için önerilen, hafta içerisinde minimum 2 kez korunmasız ilişkiye girme yönündedir.

Özellikle ortalama 28 günlük menstrual döngüye sahip şahıslarda adet döneminin ilk gününden bağlantı kurarak 10. ve 16. günleri arasında ilişki yaşandığında, başarı seviyesi epey daha yüksek olmaktadır.

Doğru İlişki

Yeterli süre ve düzenli bir şekilde ilişkinin yanında, çiftler arasında yaşanan cinsel ilişkinin doğru bir şeklinde gerçekleşmemesi de gebelik oluşmasına bir engeldir. Burada pozisyondan daha önemli olan, erkeğin sperm hücrelerinin bayanın vajinası içine ulaşmasını sağlamaktır.

Bu 3 durumun gerçekleşmesine rağmen; yeterli süre tecrübe etmiş, düzenli bir şekilde ve doğru bir şeklinde ilişkiye girilmiş, ama 12 ay bir müddet ardından hâlâ hamile kalınamamışsa, bir bayan doğum eksperine danışılarak hamile kalamama nedenleri ile ilgili ayrıntılı bir inceleme yapması uygun olacaktır.

Hamile Kalamama Nedenleri Nelerdir?

Bir bayanın bebek sahibi olamamasında farklı faktörler rol alabilir.Neden hamile kalmıyorum sorusuna en iyi yanıt olarak, Yumurta hücresinin üretimi konusunda, sperm hücresinin üretimi ve iletimi konusunda ya da yumurta ve sperm hücrelerinin karşılaşması ve birleşmesi konusunda farklı meseleler olması mümkündür.
Bundan kaynaklı, hamile kalamamanın sebepleri bayan ve erkek için değişiklik gösterecektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli