OKSE OTU

Sıradaki içerik:

OKSE OTU

e
sv

ORTA KULAK İLTİHABI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

564 okunma — 23 Şubat 2023 15:12
Akut orta kulak iltihabı çoğu durumda soğuk algınlığının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar: Nazofarenks virüsleri orta kulağa kulak trompetiyle (Östaki borusu), üst boğaz ve kulaklar arasındaki bağlantı kanalı yoluyla g

Belirtiler ve Tedavi

Akut orta kulak iltihabı çoğu durumda soğuk algınlığının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar: Nazofarenks virüsleri orta kulağa kulak trompetiyle (Östaki borusu), üst boğaz ve kulaklar arasındaki bağlantı kanalı yoluyla girer. Orada mukoza zarı iltihaplanır ve şişer. Bu kulak ağrısına, baskıya ve baş dönmesine neden olur. İşitme genellikle bozulur.

 

Şişlik nedeniyle yetersiz havalandırılan dar orta kulakta bakteriler, örn. B. pneumococci, Haemophilus influenzae, streptococci veya staphylococci kolayca çoğalır. Bu durumda, pürülan bir orta kulak iltihabı gelişir. Sadece birkaç vakada bakteriler iltihabın birincil nedenidir. Özellikle küçük çocuklar kulak iltihabına yakalanır çünkü kulak trompetleri hala çok dardır ve hızlı bir şekilde şişerek bir salgı birikmesine neden olabilir. Büyümüş bademcikler veya nazal polipler, kulak borusunu kapattıkları ve havalandırmayı daha zor hale getirdikleri için otiti teşvik eder.

 

Hedeflenen ilaç tedavisi, komplikasyonları önlemek için önemlidir. Doktor, iltihabın viral mi yoksa bakteriyel mi olduğuna ve antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekip gerekmediğine karar verecektir. Kronik orta kulak iltihabı da zamanında tanınmalı ve tedavi edilmelidir.

 

Enflamatuar sekresyonun olabildiğince boşalması önemlidir: Bir orta kulak iltihabı gelişirken ve hastalık sırasında bile, burun spreyi veya burun damlaları (örn. NasenDropfen-ratiopharm ® çocuklar koruyucu içermeyen ) mukoza zarını şişebilir. Doktor aynı etkiye sahip tabletler yazabilir. Bu şekilde orta kulak yeterince havalandırılır ve sıvı birikmez. Anti-enflamatuar ve ağrı kesici preparatlar da reçete edilir. Burada, örneğin, aktif bileşen ibuprofen (örn. IBU-ratiopharm ® 200 mg akut) kullanmak için. Ayrıca ateşi düşürür. Ağrı kesiciler ve muhtemelen antibiyotikli kulak damlaları kulak kanalına damlatılabilir. Ancak sadece kulak zarı hasar görmemişse.

 

Komplike olmayan bir akut orta kulak iltihabı genellikle herhangi bir sonuç olmaksızın azalır ve antibiyotik kullanmadan iyileşebilir  özellikle de dahil olan bakteri yoksa ve salgı boşalırsa. Kulak salgılarının baskısı sonucu kulak zarında oluşan küçük yırtıklar tekrar kapanır.

 

Kronik orta kulak iltihabı durumunda, ilaç tedavisi genellikle yeterli değildir. KBB doktoru nedeni araştırmalı ve gerekirse yatarak ameliyat yapmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli