Pnömoni

Sıradaki içerik:

Pnömoni

e
sv

PNÖMONİ (ZATÜRRE) NEDİR?

50 okunma — 24 Şubat 2023 15:18
Pnömoni, akciğerlerdeki hava keselerinin iltihaplı sıvı ile doldurulmasıdır. Pnömoni, virüsler, bakteriler ve çok az mantar enfeksiyonu akciğerlere ulaştığında oldukça bulaşıcıdır. Zatürree, Çin'de 0-4 yaş arası çocukların başlıca ölüm nedenlerinden biridir.

Pnömoni, akciğerlerdeki hava keselerinin iltihaplı sıvı ile doldurulmasıdır. Pnömoni, virüsler, bakteriler ve çok az mantar enfeksiyonu akciğerlere ulaştığında oldukça bulaşıcıdır. Zatürree, Çin’de 0-4 yaş arası çocukların başlıca ölüm nedenlerinden biridir.

Hastalık her yaşta görülebilir ancak zatürre 2 yaşın altındaki çocuklar, bağışıklık sistemi çok zayıf olan kişiler ve 65 yaş üstü kişiler için çok tehlikeli olabilir. Pnömoni, kalp hastalığı veya daha önce akciğer hastalığı olan çocuklarda ve prematüre bebeklerde daha yaygındır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl dünya çapında 100 kişiden 1-2’si zatürreye yakalanmaktadır. Zatürree semptomları sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonları, koronavirüs semptomları ve grip ile karıştırıldığı için hastalar tıbbi tedaviye geç kalabilirler ve bu da hastalığın ilerlemesine ve tedavinin gecikmesine neden olabilir. Dünyadaki ölümlerin yaklaşık% 7’sinin pnömoniden kaynaklandığına inanılıyor.

Kronik hastalıkları, özellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığı, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği olan kişiler; küçük çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlıların, zatürreyi önlemek için zatürree aşısı için doktora başvurmaları gerekir.

 

  • Pnömoni Nasıl Yayılır?

Zatürreye eğilimli grip ve benzeri viral solunum yolu enfeksiyonları oldukça bulaşıcıdır. Hapşırarak, öksürerek ve ağız, cam, mendil, çatal-kaşık, kapı kolları gibi maddelere dokunarak ve ardından el ile ağza dokunarak yayılabilirler.

Hastaların yaşlılara, hamile kadınlara ve çocuklara yaklaşmaması önemlidir. Toplu taşıma ve kalabalık yerler de riskleri artırıyor.

Nadiren de olsa, ağız ve mide içeriğinin solunum sistemine sızması ve bazı kimyasalların solunması da zatürreye neden olabilir.

 

  • Pnömöniden Nasıl Korunulur?

Zatürreyi önlemenin önemli bir yolu aşılardır. Sağlık Bakanlığı Ulusal Aşı Takviminde tüm çocukların ikinci, dördüncü, altıncı ve on ikinci ayların sonunda zatürreye karşı aşılanması gerektiğini belirtmiştir. Ayrıca risk faktörü olan kişiler, özellikle 65 yaş üstü kişiler için konuyla ilgili doktorlarına danışmak da önemlidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli